| 10 Shkurt 2016 |

Rezistenca ndaj konsumimit: pėr Cad/Cam qeramika konfirmohet mė shumė se rezina kompozitė

"Duke patur parasysh kufizimet e sjella nga njė studim in vitro, rezistenca ndaj konsumimit tė njė mbushjeje me rezinė kompozitė nė kontakt me smaltin ėshtė nė mėnyrė tė konsiderueshme mė i vogėl se ai i njė mbushjeje nė qeramikė."Ky ėshtė pėrfundimi i njė grupi ndėrkombėtar studiuesish (Universiteti i Pechino dhe Universiteti i Gjenevės) nė pėrfundim tė njė studimi rezultatet e tė cilit janė publikuar nė Journal of Prosthetic Dentistry tė kėtij muaji.Tė futur nė stomatologji prej mė shumė se 2 .....

| 1 Shkurt 2016 |

Materiale porcelani, disilikat dhe materiale Cad Cam. Njė kėrkim tregon ato me veti mė tė mira mekanike dhe optike

Njė studim i fundit i publikuar nė Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials vė nė dukje qė midis materialeve restauruese CAD CAM (blloqe ose grimca), porcelani me bazė xhami nė disilikat litiumi ka rezistencėn mė tė madhe ndaj pėrthyerjeve, por materialet e tjera kanė evidentuar veti tė shkėlqyera mekanike dhe optike."Pėrbėrjet CAD CAM tė testuara," - pohon Bogna Stawarczyk e Universitetit Ludwig-Maximilians nė  Munich (Gjermani), autore e kėrkimit - "rezistojnė ndaj njė .....

| 24 Gusht 2015 |

Teknika e "unazave" tė personalizuara

Hapėsira interproksimale e zgavrės sė Grupi II ėshtė pjesa mė e komplikuar u mund tė vendoset nė mėnyrėn e duhur materiali kompozitė pėr rregullimin e dhėmbėve. Pėrveē kėsaj rregullimi i pikės ku bashkohen dhėmbė, sidomos kur kemi tė bėjmė me dy pjesė tė ngjitura ėshtė vėrtetė e vėshtirė dhe shpesh

| 15 Korrik 2015 |

Agjentėt zbardhues me bazė peroksidi hidrogjeni. Tė dėmshėm apo tė sigurt?

Pulpa e dhėmbit ėshtė njė ind lidhės i specializuar, i mbyllur pothuajse tėrėsisht nga dentina qė depozitohet nėpėrmjet odontoblasteve. Odontoblastet vendosen mbi pulpėn dhe dentinėn. Ėshtė vėnė re se kompleksi pulpė-dentinė i pėrgjigjet stimujve patogjen tė jashtėm nėpėrmjet depozitimit dhe mineral


|

| 25 Maj 2015 |

Realizimi i maskave pėr zbardhjen e dhėmbėve nė shtėpi: teknika MO.BI.

Pėr zbardhjen e dhėmbėve nė kushtet e shtėpisė pacienti e kryen trajtimin nė shtėpinė e tij, nėn kontrollin e stomatologut, duke vendosur maska me pėrmbajtje xheli zbardhues.


|

| 21 Maj 2015 |

Vlerėsimi in vitro i ngadalėsimit tė mjeteve rrotulluese nė nikel - titan

Nga analiza e tė dhėnave u shfaq njė rezistencė e mirė ndaj ngadalėsimit ciklie pėrsa i pėrket ProFile dhe Twisted File sistematike, nė tė kundėrt, K3 sistematik ka rezultuar inferior ndaj tė tjerave pėr tė gjitha harqet e pėrfshira nė testim.

| 6 Prill 2015 |

Zmalti i dhėmbėve, njė mekanizėm i ri ndalon erozionin

Rreth 30% e popullsisė evropiane tė moshės 18-35 vjeē shfaq problemin e konsumimit tė zmaltit tė dhėmbėve. Njė shifėr e tillė nėnvizohet nga njw artikull i publikuar nė revistėn "Journal of dentistry".
<<<7 di 7
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D