| 9 Nėntor 2015 |

Pėrdorimi i materialeve bioaktive nė pedodonti

Nė pedodonti problematikat e pulpave tek elementėt dentar tė pėrhershėm shkaktojnė jo pak vėshtirėsi pėr mjekun qė duhet tė kėrkojė t’i ruaj kėto elementė, sa mė gjatė tė jetė e mundur

| 6 Tetor 2015 |

Rėnia e dhėmbėve tė qumėshtit

Rėnia e dhėmbėve tė qumėshtit ėshtė njė fenomen fiziologjik qė fillon rreth moshės 6 vjeēare, me qėllim qė t’i lėnė vendin dhėmbėve tė pėrhershėm.

| 10 Shtator 2015 |

Dhimbjet e daljes sė dhėmbėve tek fėmijėt nuk duhet tė trajtohet me barna

Nė njė deklaratė tė publikuar nė faqen e internetit dedikuar konsumatorėve, Food and Drug Administration (FDA) ka ftuar profesionistėt e kujdesit shėndetėsor tė mos rekomandojnė produkte me anestezi lokale pėr lehtėsimin e dhimbjeve nga dalja e dhėmbėve tė parė


|

| 11 Maj 2015 |

Vlerėsim klinik dhe radiografik i dy produkteve pėr terapinė kanalore tė dhėmbėve nekrotikė tė qumėshtit

Vlerėsimi klinik dhe radiografik i efikasitetit tė dy ngjitėsave kanalorė nė trajtimin endodontik tė dhėmbėve nekrotikė tė qumėshtit ishte objekti i punimit tė botuar nė revistėn “Dental Cadmos” gjatė vitit tė kaluar. "Terapitė e dhėmbėve tė qumėshtit te fėmijėt, – shpjegojnė autorėt, - nganjėherė

| 30 Mars 2015 |

Ushqyerja e tejzgjatur me gji shton riskun pėr karies te fėmijėt

Ushqyerja me gji e zgjatur nė kohė deri nė moshėn 2-vjeēare lidhet me njė risk mė ta madh pėr karies tė dhėmbėve tė qumėshtit. Tė gjithė i njohin pėrfitimet e ushqyerjes me gji pėr shėndetin e fėmijėve, por vėmendje e veēantė tregohet ndaj rrezikut tė shfaqjes sė parakohshme tė kariesit.Faktin e pohon Benjamin Chaffe, studiues nė Universitetin e Kalifornisė nė San Fransisko, i cili ka publikuar sė fundi nė revistėn  "Annals of Epidemiology " pėrfundimin e njė studimi nga tė realizuar .....
<<<10 di 10
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D