| 12 Qershor 2015 |

Infeksionet odontogjene: diagnoza, evolucioni dhe komplikimet. Elementėt e nevojshėm pėr njė diagnozė tė saktė.

Moduli i dytė i kursit tė parė FAD (Dental Cadmos 2/2015) shqyrton shkaqet kryesore tė infeksioneve odontogjene, pėrshkruhen mikroorganizmat e pėrfshira nė etiologji, rrugėt e shpėrhapjes dhe evolucionet e mundshme tė kėsaj patologjie duke e hasur shpesh nė praktikėn klinike.

| 9 Qershor 2015 |

Paraqitjet orale qė lidhen me enteropatinė glutenike. Nė rrezik indet e buta dhe tė forta

Sėmundja e celiakisė (enteropatia glutenike) ėshtė njė sėmundje e kronike nė zorrėn e hollė e shkaktuar nga intoleranca ndaj glutenit te individėt e predispozuar gjenetikisht. Gluteni ėshtė njė substancė proteinike e pranishme te tėrshėra, gruri, elbi, gruri khorasan (zakonisht i tregtuar si Kamut)


|

| 16 Maj 2015 |

Infeksioni oral nga Human Papillomavirus. Kalimi nga njė lyth i vogėl nė tumor malinj oral. Epidemiologjia, klinika, parandalimi dhe terapia

Infeksioni gjenital HPV paraqet njė nga infeksionet mė tė pėrhapura seksualisht tė transmetueshme te popullata e pėrgjithshme, megjithatė virusi ėshtė nė gjendje tė infektojė edhe mukoza tė tjera, duke pėrfshirė mukozėn orale.

| 30 Mars 2015 |

Menopauza: tregoni vėmendje ndaj mishrave tė dhėmbėve. Njė studim amerikan ve nė dukje "mutacionet" edhe pėr shėndetin oral

Kur mendoni pėr efektet negative tė menopauzės nė shėndetin e grave, vėmendja shkon kryesisht te kockat qė bėhen mė tė brishta ndaj riskut tė frakturave. Por, sipas njė studimi amerikan tė publikuar sė fundi nė revistėn "Menopause" edhe shėndeti oral e nė veēanti ai i mishit tė dhėmbėve e vuan kėtė periudhė ndryshimesh tė mėdha."Kemi vėnė re se te gratė me njė risk tė lartė tė frakturave kockore, ērregullimet e mishrave tė dhėmbėve janė njė tregues shumė i rėndėsishėm", shpjegon Leena Palomo ng .....
<<<21 di 21
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D