Shėndeti i gruas: parandalimi i personalizuar

| 30 Prill 2024 |

Shėndeti i gruas: parandalimi i personalizuar

Pėrshtatshmėria e protokolleve operative tė parandalimit duhet tė parashikojė nevojėn e marrjes nė konsideratė tė ndryshimeve tė qenėsishme ndėrmjet meshkujve dhe femrave, me qėllim...


Pėrshtatshmėria e protokolleve operative tė parandalimit duhet tė parashikojė nevojėn e marrjes nė konsideratė tė ndryshimeve tė qenėsishme ndėrmjet meshkujve dhe femrave, me qėllim ofrimin e trajtimeve efikase tė parandalimit pėr pacientėt, tė cilat sigurojnė shėndetin oral.

Mjekėsia e precizionit duhet tė personalizohet duke marrė parasysh nevojėn pėr t'u kushtuar vėmendje diagnozave dhe pėr tė konstatuar ēėshtjet kritike fiziologjike dhe stilet e jetesės tė higjienės orale, higjienės ushqimore, veseve, si pirja e duhanit dhe alkooli, pėr tė pėrgatitur trajtime tė dedikuara terapeutike, parandaluese dhe terapeutike tė kontrollit tė ecurisė.

Te femrat merret nė konsideratė aspekti hormonal, uhet pasur parasysh struktura hormonale, reagimi i ndryshėm imunitar, mikrobioma dhe mikrobiota e ndryshme, pėrgjegjėsia qė gruaja ka gjatė shtatzėnisė pėr tė ndikuar nė mikrobiotėn e gojės dhe rrjedhimisht shėndetin e fėmijės sė palindur, nėpėrmjet stilit tė saj tė jetesės.

Njė aspekt tjetėr qė duhet marrė parasysh janė implikimet orale nė grupmosha tė ndryshme qė kalojnė gratė.
Gjatė moshės fertile, nivelet e luhatshme tė estrogjenit fuqizojnė dhimbjet e fytyrės, ndėrsa nivelet e larta tė estrogjenit gjatė shtatzėnisė favorizojnė gingivitin dhe nivelet e ulėta tė estrogjenit. Nga ana tjetėr, periudha e menopauzės e pėrgatit Artikulacionin Temporomandibular (ATM) pėr degjenerim dhe shton rrezikun pėr humbje tė kockės alveolare. Evidencat shkencore tregojnė se sa tė ndjeshme janė gratė ndaj zhvillimit tė sėmundjeve autoimune. Ato rezultojnė shumė mė tė kujdesshme se burrat nė kryerjen e kontrolleve tė parandalimit, edhe nėse procesi i kariesit pėrparon mė shpejt.

Stomatologu duhet t'i kushtojė vėmendje edhe konstatimit tė ēdo simptome dhune, siē janė lėndimet traumatike.

Duke iu rikthyer ēėshtjeve klinike, koha e zgjidhjes sė proceseve inflamatore duhet tė pėrshpejtohet me ndihmėn e qasjeve tė reja klinike, qė nėpėrmjet fototerapisė, sigurojnė fotodinamikėn, fotodinamikėn nė shtėpi, ozonoterapinė, pėrdorimin e probiotikėve dhe mbi tė gjitha, rikujtimet pėr ndjekjen e higjienės profesionale orale, e cila mund tė lejojė ruajtjen e eubiozės sė kavitetit oral.

Risia e protokolleve operacional tė parandalimit duhet tė marrė nė konsideratė me kujdes personalizimin e trajtimeve pėr ēėshtjet kritike tė demonstruara nga provat shkencore mbi gjininė femėrore, siē kėrkohet nga mjekėsia e precizionit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D