| 13 Tetor 2015 |

Ndryshimi i vlerave hemodinamike pas marrjes sė benzodiazepinės. Literatura tregon dozat e duhura pėr kontrollin e ankthit

Shpesh ankthi dhe frika qė duhet t’i nėnshtrohen kurave stomatologjike ēon pacientėt nė lėnien pas dore tė kontrolleve dhe shmangien e kurave stomatologjike

| 5 Tetor 2015 |

Shtatzėnia, ushqyerja me gji dhe barnat e pėrdorur nė stomatologji. Nga ADA vijnė zgjedhjet qė duhet tė bėjė dentisti nė dhėnien e recetave

Mjekėsia ka bėrė shumė hapa pėrpara nė studimin e dėmeve qė i shkaktohen fetusit nga ekspozimi ndaj barnave gjatė shtatzėnisė.

| 19 Shtator 2015 |

Barnat nė stomatologji: pėrgjegjėsia dhe problematikat mjeko - ligjore

Barnat janė njė “mjet shėndeti” i fuqishėm dhe pėrmirėsues i cilėsisė sė jetės. Zgjatja aktuale e moshės mesatare tė jetesės ėshtė pėr shkak edhe tė njė disponibiliteti mė tė madh tė substancave mjekėsore, pavarėsisht se ēdo ilaē ka efekte anėsore ose tė padėshirueshme.

| 25 Gusht 2015 |

Krahasimi midis dy shpėlarėsve tė gojės me bazė klorheksidinėn nė kirurgjinė orale

CLX-ja ėshtė njė dezinfektuese kimike me spektėr tė gjerė veprimi antiseptik, aktive qoftė te bakteret Gram+ qoftė te Gram-. Vepron duke ndryshuar strukturėn proteinike tė membranės qelizore bakteriale, e cila pason me vdekjen qelizore.

| 6 Gusht 2015 |

Reaksionet negative dhe ndėrveprimet farmakologjike qė i interesojnė stomatologut

Qėllimi i kėtij artikulli ėshtė qė t’i sigurojė stomatologut njė udhėzues tė lehtė pėr t’u konsultuar mbi reaksionet negative tė barnave nė nivelin e aparatit stomatognatik dhe mbi ndėrveprimet ndėrmjet pėrbėrėsit aktiv mė tė pėrdorur nė Itali dhe barnat qė zakonisht janė dhėnė tek recetat nė fushėn

| 7 Korrik 2015 |

Aktiviteti anti-mikrobik i fitoterapikėve nė stomatologji

Objektivi i studimit ėshtė qė tė sigurojė njė kuadėr tė aplikimeve tė ndryshme terapeutike anti-mikrobike qė fitoterapikėt mund tė kenė nė fushėn stomatologjike, si dhe efektet anėsore qė disa terapi me bazė bimore mund tė shkaktojnė nė zgavrėn e gojės.


|

| 21 Prill 2015 |

Emergjenca mjekėsore nė praktikėn dentare: Njohja dhe ndėrhyrja e parė. Sėmundjet kryesore qė duhen vlerėsuar

Emergjenca mjekėsore ėshtė njė ngjarje e papritur qė mund tė sjellė komplikime pėr jetėn dhe mund tė ndodhė nė ēdo rrethanė e nė ēdo kohė. Nė rrjedhėn e kujdesit stomatologjik verifikohen kushte qė rrisin mundėsinė pėr kėto lloj emergjencash veēanėrisht te pacientėt me patologji kronike.
<<<9 di 9
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D