| 27 Gusht 2015 |

Programimi ortodontik-para kirurgjik

Qėllimi i kėtij punimi ėshtė qė tė paraqesė rezultatet e protokollit me modele tė termo-stampuara tė zbatuara tek Reparti i Ortognatodoncisė tė Departamentit tė Shkencave Kirurgjike, Rekonstruktive dhe Diagnostikimeve tė Universitetit tė Milanos.

| 21 Gusht 2015 |

Kirurgjia e indeve tė buta: menaxhimi i lezioneve nė nivelin e kanaleve tė pėshtymės

Qėllimi i punimit ėshtė diskutimi i menaxhimit tė ndėrhyrjeve kirurgjike nė nivelin kanaleve tė pėshtymės duke pėrshkruar trajtimin e njė pseudo-fibrome traumatike nė lidhje me kanalin e Stenone....

| 27 Qershor 2015 |

Kisti periodontal lateral: rasti klinik

Kisti periodontal lateral (Lateral Periodontal Cyst - LPC) ėshtė njė formim i ri beninj jo inflamtor qė e ka origjinėn nga mbetjet e fletės dentare dhe vendoset mbi sipėrfaqen laterale tė njė rrėnje ose ndėrmjet rrėnjėve tė njė dhėmbi tė thyer dhe me jetė.

| 26 Qershor 2015 |

Diagnoza, trajtimi dhe follow up-i i lezioneve trigeminale tė gojės

Pėrhapja e implantologjisė dhe e kirurgjisė orale nė pėrgjithėsi ka sjellė njė rritje tė komplikimeve tė mundshme pėr shkak tė ndėrhyrjes. Ndėr kėto lezionet nervore, tema e dosjes sė numrin tė dytė 2014 tė Dental Cadmos, janė mė tė frikshmet

| 20 Qershor 2015 |

Qasje mini invazive nė lezionin mandibular

Trajtimi kirurgjikal i lezioneve tė nofullės me kontakt tė ngushtė me strukturat anatomike rrit nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun e pasojave post-operatore pėr mos-aftėsimin e pacientit.


|

| 13 Maj 2015 |

Ozonoterapia nė reduktimin e edemės pas ndėrhyrjeve tė vogla tė kirurgjisė orale: Studim klinik i rastėsishėm

Nė ditėt pasuese tė njė ndėrhyrjeje tė vogėl kirurgjike mund tė shfaqen shqetėsime si pėr shembull edema, gjakosje, dhembje, komplikime infektive ose shqetėsime tė tjera nė gjendje pėr tė kompromentuar funksionin pėrtypės dhe fonator, por edhe buzėqeshjen dhe aspektin estetik...


|

| 11 Maj 2015 |

Zvogėlimi i dhembjes te pacientėt pas heqjes sė njė dhėmbi, artikulli tregon alternativat pėr antibiotikėt

Heqjet e dhėmbėve, veēanėrisht ato tė dhėmballėve tė fundit (dhėmballa e tretė), shpesh shoqėrohen me komplikime pas operacionit siē janė dhembje, shpesh edhe shumė e fortė, fryrje, dhe spazma tė muskujve qė shkaktojnė vėshtirėsi nė hapjen dhe mbylljen e gojės dhe vėshtirėsi nė pėrtypje, vėshtirėsi
<<<13 di 14>>>
 
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D