| 5 Gusht 2022 |

Procedurat dentare sedative te fėmijėt. Udhėzimet e Akademisė Amerikane tė Pediatrisė

Akademia Amerikane e Pediatrisė (AAP), nė bashkėpunim me Akademinė Amerikane tė Dentistrisė Pediatrike, ka pėrditėsuar udhėzimet e saj pėr procedurat dentare qė duhet tė kryhen me sedatim te fėmijėt. Indikacionet rekomandojnė praninė e tė paktėn dy ekspertėve me...

LOGIN
|

| 11 Nėntor 2019 |

Kreditet nė shėndetėsi: Ndiqni njė nga kurset e ECM33.al dhe pėrmbushni detyrimet tuaja

Ishin tė shumtė mjekėt, farmacistėt dhe dentistėt tė cilėt nė programin e parė tė certifikimit tė mbyllur nė vitin 2015, e lanė pėr nė muajt e fundit plotėsimin e krediteve tė pėrcaktuara

| 29 Qershor 2022 |

Shkalla e suksesit tė terapisė primare endodontike. Si ka ndryshuar me kalimin e kohės dhe cilėt janė faktorėt qė ndikojnė

Fatkeqėsisht, suksesi i njė trajtimi tė kanalit tė rrėnjės nuk ėshtė "matematikor", por varet nga shumė faktorė dhe bazohet nė parandalimin ose eliminimin e periodontitit apikal me origjinė endodontike. Njė vlerėsim global i shkallės sė suksesit tė terapive primare tė rrėnjėve (RCT) tė kryera nė periudhėn 1966-2002 u botua nė rishikimin nga...

| 30 Qershor 2022 |

Incidenca e kariesit dentar nė nivelin e molarėve tė parė nė fėmijėrinė e hershme

Kariesi dentar konsiderohet njė sėmundje kronike multifaktoriale, e cila ka pėsuar njė rėnie tė pėrgjithshme tė prevalencės nė dekadat e fundit, veēanėrisht nė fėmijėri, me pėrjashtim tė disa grupeve tė individėve, madje edhe disa grupeve tė dhėmbėve.  Pavarėsisht kėsaj, kariesi...
| 1 Korrik 2022 |

Bruksizmi gjatė natės te fėmijėt dhe adoleshentėt. Njė studim retrospektiv vlerėson prevalencėn e tij

Bruksizmi gjatė natės (SB) pėrkufizohet si "njė aktivitet mastikues i muskujve gjatė gjumit i karakterizuar nga njė lėvizje ritmike (fazike) ose joritmike (tonike)". Shkaqet (ose etiologjia) e bruksizmit gjatė natės janė ende tė panjohura. Faktorėt e rrezikut pėr bruksizmin gjatė natės mund...

| 4 Korrik 2022 |

Raporti ndėrmjet sėmundjes sė gengivave, insuficiencės kardiake dhe diabetit

Nga njė studim i paraqitur nė EuroPerio10, ka rezultuar se njerėzit qė i kanė mbijetuar njė ataku kardiak ose qė vuajnė nga diabeti kanė mė shumė gjasa tė kenė sėmundje tė gengivave krahasuar me subjektet e shėndetshme. "Ky ėshtė njė studim vėzhgues dhe nuk pėrfshin marrėdhėnie shkakėsore", tha autorja e studimit, Dr. Ida Stodle...

| 5 Korrik 2022 |

Ekstrudimi ortodontik apo ai kirurgjikal? Cila ėshtė alternativa mė e mirė pėr "zgjatjen" e njė dhėmbi?

Klinicistėve shpesh iu duhet tė rehabilitojnė dhėmbėt e dėmtuar rėndė. Por, duke qenė se jemi nė atė qė Clark dhe Levin e quajnė "epokėn e implanteve dentare", ekstraktimi i njė dhėmbi shumė tė dėmtuar dhe zėvendėsimi i tij me njė implant pėrfaqėson njė zgjedhje terapeutike shumė...

| 6 Korrik 2022 |

A mund tė ekzistojė njė lidhje ndėrmjet pulpitit, sėmundjeve kardiovaskulare dhe gurėve nė veshka?

Kalcifikimi i indeve tė trupit mund tė jetė njė proces normal ose patologjik qė ndodh si rezultat i depozitimit tė kalciumit, dhe nė pėrgjithėsi ndodh nė kocka dhe dhėmbė, por mund tė ndodhė edhe nė zona ektopike tė trupit si enėt e gjakut, veshkat dhe kyēet (kalcifikimi metastatik). Kėto kalcifikime...

| 7 Korrik 2022 |

Sėmundja e gengivave mund tė reduktojė funksionin pulmonar

Sipas njė studimi tė paraqitur nė EuroPerio10, Kongresi lider nė botė nė Periodontologji dhe Stomatologji Implantare (EFP), i organizuar nga Federata Evropiane e Periodontologjisė (EFP), nė rastin e sėmundjeve tė rėnda tė gengivave, funksioni pulmonar reduktohet. "Studimi ynė tregon njė lidhje midis sėmundjes periodontale dhe funksionit pulmonar, qė do tė thotė se higjiena e mirė e dhėmbėve mund tė sjellė pėrfitime si pėr shėndetin...

| 8 Korrik 2022 |

Efektiviteti i njė sistemi adeziv nė reduktimin e erozionit dhe mbindjeshmėrisė dentare

Erozioni dentar ėshtė njė shpėrbėrje patologjike, kronike dhe e pakthyeshme e indeve tė forta dentare e shkaktuar nga acide me origjinė jo bakteriale dhe mund tė prekė 30% tė adoleshentėve. Avancimi i erozionit dentar mund tė ēojė nė shpėrbėrjen e plotė tė sipėrfaqes sė smaltit dhe...

| 11 Korrik 2022 |

Vendosja e njė piercing-u oral mund tė dėmtojė dhėmbėt dhe gengivat

"Studimi ynė zbuloi se shumė njerėz qė kanė piercing nė gjuhė, kishin xhepa tė thellė, hapėsira tė zbrazėta rreth dhėmbėve dhe gengiva tė gjakosura", tha autori i studimit, profesor Clemens Walter (Universiteti Mjekėsor i Greifswald, Gjermani). "Tė gjitha kėto janė shenja tė periodontitit, tė quajtur ndryshe edhe sėmundje e...

| 12 Korrik 2022 |

Perforimet endodontike tė trajtuara me MTA. Njė studim italian vlerėson prognozėn

Perforimet e kanalit tė rrėnjės prekin rreth 2-12% tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht dhe janė ende ndėr komplikimet mė tė zakonshme tė vėrejtura nė endodoncinė moderne dhe kryesisht derivojnė nga ngjarje jatrogjene. Perforimi ėshtė njė thyerje nė indet e forta tė dhėmbit qė shkakton inflamacion dhe humbje tė ngjitjes nė indet...

| 13 Korrik 2022 |

Pastat e dhėmbėve me bazė fluori pėr fėmijė dhe efekti i tyre diskromik te materialet restauruese

Koncepti i estetikės dentare ėshtė kthyer nė njė ēėshtje tė rėndėsishme edhe pėr fėmijėt pasi perceptimi i tyre pėr bukurinė po ndikohet edhe nga kultura e ditėve tė sotme, e cila po orientohet gjithnjė e mė shumė drejt pamjes sė jashtme. Ruajtja e shėndetit dentar dhe oral me njė pamje mė tė mirė estetike ėshtė gjithashtu e rėndėsishme...

| 14 Korrik 2022 |

Roli i inteligjencės artificiale nė zbulimin e patologjive periodontale

Sipas njė studimi tė paraqitur nė EuroPerio10, Kongresi lider nė botė nė Periodontologji dhe Stomatologji Implantare (EFP), falė njė algoritmi tė deep learning ėshtė bėrė i mundur zbulimi i suksesshėm i sėmundjes periodontale nga radiografitė 2D. "Studimi ynė tregon potencialin e...

| 15 Korrik 2022 |

Hipnoza nė menaxhimin e dhimbjes akute dentare/maksilofaciale

Menaxhimi i dhimbjes akute nė stomatologji shpesh nuk ėshtė i lehtė, veēanėrisht kur kemi tė bėjmė me trajtime kirurgjikale dhe implantare, ku ndonjėherė anestezia tradicionale nuk ėshtė e mjaftueshme ose nuk mund tė aplikohet. Nė fakt, kundėrindikimet ndaj anestezisė lokale...

| 18 Korrik 2022 |

Goja e thatė. Nga shkaqet te vetėmjekimi

Vėshtirėsia gjatė pėrtypjes, gėlltitjes ose tė folurit mund tė ndodhė si pasojė e shkak zvogėlimit tė rrjedhės sė pėshtymės, e cila ėshtė ndėr shkaktaret kryesore tė kserostomisė, e njohur zakonisht si "goja e thatė". Nxitėse tė kėsaj sindrome mund tė jenė patologjitė ose marrja e barnave te ndryshme, dhe pėr kėtė arsye, farmacisti...

| 19 Korrik 2022 |

Vlerėsimi i lezioneve nervore pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular

Lezionet e nervit alveolar inferior (IAN) njihen si njė ndėrlikim pas ekstraktimit tė molarėve tė tretė mandibular (M3Ms). Incidenca e tyre varion nga 0.3% nė 17.4%. Edhe pse dėmtimi i nervit alveolar inferior ndodh rrallė, ka njė ndikim tė thellė nė cilėsinė e jetesės sė tė prekurve, si dhe nė implikimet e aspekteve tė rėndėsishme...

| 20 Korrik 2022 |

Rigjenerimi nervor pėrreth implanteve

Mekanoreceptorėt periodontal ofrojnė informacione tė prekshme thelbėsore pėr tė pėrmirėsuar sjelljet motorike orale dhe luajnė njė rol kyē nė funksionin oral. Pas ekstraktimit tė njė dhėmbi, pėr shkak tė humbjes sė kėtyre receptorėve dhe si pasojė e ndėrprerjes sė ndėrveprimit shqisor-motorik, sjelljet orale dhe funksioni natyral i kafshimit mund tė modifikohen. Disa studime tė...

| 21 Korrik 2022 |

Trajtimi i periodontitit pėrmirėson diabetin dhe komplikacionet e tij

Periodontiti ėshtė njė sėmundje e shkaktuar nga disbioza e mikroflorės sė gojės, qė ėshtė e lidhur me njė pėrgjigje inflamatore tė shkaktuar nga akumulimi i baktereve nė sipėrfaqen e dhėmbit, jo vetėm e kufizuar nė zgavrėn e gojės, por edhe sistemike. Trajtimi agresiv i sėmundjes periodontale te pacientėt me diabet tė tipit 2, mund tė...

| 22 Korrik 2022 |

Antikoagulantėt dhe stomatologjia

Barnat antikoagulante janė ndėr barnat mė tė pėrshkruara, pasi indikohen pėr trajtimin ose parandalimin e sėmundjeve dhe ngjarjeve kardiovaskulare, tė tilla si: tromboza, embolia pulmonare, fibrilacioni atrial ose insuficienca kardiake...

| 25 Korrik 2022 |

Trajnimi endodontik pėr tė pėrmirėsuar trajtimet e kanalit tė rrėnjės. A ėshtė efektiv?

Trajtimet e kanalit rrėnjė, bazuar nė tė dhėnat e literaturės, kanė njė shkallė suksesi ndėrmjet 75 dhe 85% te dhėmbėt me periodontit apikal dhe mbi 90% te dhėmbėt pa lezione apikale para-operatore. Nė rezultatin e trajtimeve tė kanalit tė rrėnjės mund tė ndikojė edhe cilėsia teknike e...

| 26 Korrik 2022 |

Cilat janė profilet mbizotėruese tė personalitetit te dentistėt dhe ndikimi i tyre nė marrėdhėniet me pacientėt

Studimet e fundit kanė treguar se personaliteti ėshtė njė parashikues i vlefshėm pėr performancėn profesionale nė ēdo profesion. Sa i pėrket dentistėve, besohet se treguesit jo konjitiv janė parashikuesit mė tė mirė tė suksesit nė kurrikulėn stomatologjike dhe se llojet e personalitetit...

| 27 Korrik 2022 |

Kėshillat qė stomatologėt duhet t'i japin pacientėve pėrpara se tė nisen pėr pushime

Njė studim gjerman i publikuar sė fundi ka konfirmuar se edhe dhėmbėt mund tė vuajnė nga nxehtėsia. Nė studim ėshtė hetuar korrelacioni ndėrmjet problemeve dentare dhe kushteve tė motit, duke demonstruar njė incidencė mė tė lartė tė absceseve dentare nė rastet kur temperaturat janė...

| 28 Korrik 2022 |

Shėndeti i pėrgjithshėm, sėmundjet sistemike dhe performanca mastikatore te tė moshuarit

Nė nivel global, numri i tė moshuarve mbi 65 vjeē ishte 727 milionė nė vitin 2020, dhe parashikohet tė arrijė mbi 1.5 miliardė deri nė vitin 2050. Vitet e fundit, puna kėrkimore ėshtė pėrqendruar gjithnjė e mė shumė nė funksionin oral dhe disa studime tė literaturės kanė raportuar se...

| 29 Korrik 2022 |

Sėmundja periodontale rrit rrezikun e kancerit tė stomakut dhe tė ezofagut

Njerėzit qė kanė sėmundje periodontale, mund tė jenė nė rrezik mė tė lartė pėr zhvillim tė kancerit tė ezofagut dhe stomakut, sipas njė letre kėrkimore tė botuar nė "Gut". "Studimet e mėparshme mbi marrėdhėniet midis sėmundjes periodontale, humbjes sė dhėmbėve dhe kancerit tė...

| 1 Gusht 2022 |

Implantologjia te pacientėt diabetikė

Diabeti mund tė ketė pasoja tė rėndėsishme edhe nė shėndetin e zgavrės sė gojės dhe pėr kėtė arsye ėshtė i nevojshėm njė klasifikim i saktė nga pikėpamja pre-operatore dhe gjithashtu gjatė fazave qė karakterizojnė ndėrhyrjet, veēanėrisht nė fushėn e implantologjisė...

| 2 Gusht 2022 |

Ekzaminimi dentar nė shkolla nuk ėshtė shumė efektiv nė parandalimin e sėmundjeve

Sipas njė rishikimi tė botuar nė Cochrane, programet e ekzaminimit dentar nė shkolla mund tė jenė mė pak efektive sesa pritej nė parandalimin e kariesit dhe problemeve dentare te fėmijėt. Shėndeti dentar dhe oral konsiderohen si pjesė thelbėsore e shėndetit tė pėrgjithshėm dhe OBSH nė vitin 2003 pėrcaktoi karakteristikat dhe rėndėsinė e...

| 3 Gusht 2022 |

Tre tipologjitė e barnave qė mund tė shkaktojnė gengivit

Disa barna qė pėrdoren rėndom, mund tė kenė efekte tė padėshirueshme tė tilla si: ėnjtja dhe gjakrrjedhja e gengivave, duke shkaktuar fillimin e gengivitit, prandaj ėshtė e nevojshme tė informohet dentisti pėr terapitė qė po ndiqen dhe, nėse ėshtė e nevojshme, tė bėhet njė...

| 4 Gusht 2022 |

Ushqyerja me gji mbron nga keqformimi dentar

Ushqyerja e foshjes me gji deri nė gjashtė muajt e parė tė jetės pėr tė parandaluar sėmundjet infantile ėshtė efikase edhe nė parandalimin e keqformimit dentar. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė studim i publikuar nė Pediatrics, me autore kryesore  Glazer Peres (University of Adelaide). Dihet se ushqyerja me gji ka njė efekt mbrojtės kundrejt...
 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D