Menopauza dhe efektet e saj nė nivelin oral

| 20 Shtator 2022 |

Menopauza dhe efektet e saj nė nivelin oral

Nga Lara Figini


Gjatė dekadės sė pestė tė jetės sė gruas, ndodh njė proces fiziologjik i quajtur menopauzė, i cili pėrfshin ndėrprerjen e pėrhershme tė menstruacioneve.

Kėto ndryshime fiziologjike ndodhin pėr shkak tė zvogėlimit tė prodhimit tė estrogjenit nga vezoret te gratė ndėrsa ato kalojnė nė menopauzė.

Janė disa ērregullimet qė lindin nė lidhje me menopauzėn, ndėr tė cilat osteoporoza dhe sėmundjet kardiake. Gratė nė periudhėn e menopauzės gjithashtu mund tė zhvillojnė shpesh ērregullime tė ndryshme tė mukozės sė gojės.

Sindroma e djegies sė gojės, pėr shembull, konsiderohet njė problem i shpeshtė oral te kėto paciente. Kserostomia ėshtė gjithashtu shumė e zakonshme te gratė pas menopauzės.

Simptoma tė tjera mė pak tė zakonshme tė lidhura me menopauzėn pėrfshijnė shije tė ndryshuar ose tė keqe tė gojės, pėshtymė viskoze dhe ērregullime tė mukozės si liken planus, pemphigoid beninj tė mukozės dhe sindromėn Sjogren.

Kėto ndryshime orale qė ndodhin gjatė menopauzės mund tė shkaktohen nga mungesa e kalciumit dhe vitaminave, ērregullimet endokrine dhe faktorė tė tjerė psikologjikė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Pharmacy & Bioallied Sciences nė nėntor 2021, autorėt kanė vlerėsuar efektin e menopauzės nė pėshtymė dhe shėndetin oral.
Tetėdhjetė gra u ekzaminuan nė studim, duke pėrfshirė dyzet gra nė postmenopauzė (Grupi I) dhe 40 gra jo nė menopauzė (Grupi II, kontrolli).

Tė gjitha pjesėmarrėset nė studim iu nėnshtruan indeksit tė thjeshtuar tė higjienės orale (OHIS), indeksit DMFT (dhėmbėt e prishur, tė humbur dhe tė mbushur), indeksit periodontal tė komunitetit (CPI) dhe iu nėnshtruan njė vlerėsimi tė humbjes. Lidhja periodontale (LOA), vlerėsimi i pH-sė sė pėshtymės dhe matja e rrjedhjes sė pėshtymės.

Rezultatet

Simptomat orale ishin normale nė 22 gra nė Grupin I dhe 40 gra nė Grupin II. Kserostomia u raportua nga 18 gra nė Grupin I dhe 0 gra nė Grupin II.

PH i pėshtymės ishte normal nė 20 gra (Grupi I) dhe 40 gra (Grupi II), mė acid nė 20 gra (Grupi I) dhe nė 0 gra (Grupi II). Rrjedha e pėshtymės ishte normale nė 21 (Grupi I) dhe 40 (Grupi II) gra.

Hiposalivimi ndodhi nė 19 dhe 0 gra, respektivisht, nė grupet I dhe II. OHIS ishte i mirė nė 4 (Grupi I) dhe 25 (Grupi II) gra, i drejtė nė 6 (Grupi I) dhe 10 (Grupi II), i dobėt nė 30 (Grupi I) dhe 5 (Grupi II) gra.

Indeksi DMFT ishte 1.42 (Grupi I) dhe 0.65 (Grupi II) pėr praninė e kariesit, 2.84 (Grupi I) dhe 0.26 (Grupi II) pėr dhėmbėt qė mungonin dhe 1.06 (Grupi I) dhe 0.52 (Grupi II) pėr dhėmbėt e mbushur.

Vlera mesatare e indeksit tė CPI-sė rezultoi tė ishte 3.26 nė Grupin I dhe 1.02 nė Grupin II dhe mesatarja e LOA ishte pėrkatėsisht 1.42 dhe 0.46 nė grupet I dhe II.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se nė periudhėn pas menopauzės vėrehet njė rėnie e pH-sė dhe fluksit tė pėshtymės te gratė me pasojė pėrkeqėsimin e indekseve tė mėposhtme: OHIS, DMFT, CPI dhe LOA.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė paralajmėrojė pacientet e tij se ndryshimet nė shėndetin oral mund tė ndodhin nė periudhėn pas menopauzės, kryesisht pėr shkak tė rrjedhės dhe pH tė pėshtymės, faktorė qė predispozojnė pėr probleme tė mėdha dentare, periodontale dhe tė gengivave.

Pėr mė shumė informacion:

Richa Mishra, Khushtar Haider, Ramsha Rizwan, Shamim Monga, Amrita Pritam, Padam Singh. Assessment of effect of menopause on saliva and oral health status. J Pharm Bioallied Sci 2021 Nov;13(Suppl 2):S1535-7.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D