Mjekėsia estetike. Toksina botulinike, e sigurt

| 9 Prill 2024 |

Mjekėsia estetike. Toksina botulinike, e sigurt

Toksina botulinike ėshtė e sigurt pėr pėrdorim, sipas studimeve dhe aktivitetit tė pėrditshėm tė shumė profesionistėve. Kritikuesit e kėtyre ndėrhyrjeve...


Toksina botulinike ėshtė e sigurt pėr pėrdorim, sipas studimeve dhe aktivitetit tė pėrditshėm tė shumė profesionistėve. Kritikuesit e kėtyre ndėrhyrjeve bazohen nė studime tė vjetra dhe gėnjehen nga numrat. Nė 16 vitet e fundit, problemet e shfaqura pas injektimeve botulinike u konstatuan te 138 individė, nė krahasim me miliona injektime.

"Ata tė cilėt kundėrshtojnė pėrdorimin e toksinės botulinike nė estetikė, nisen shpesh nga puna e biologut tė ndjerė Matteo Caleo rreth injektimeve tė minjve nė laborator, i cili ėshtė tashmė i vjetruar dhe nuk ka asnjė lidhje me ndėrhyrjet mjekėsore te njerėzit. Studimi i Caleo u referohej injeksioneve nė zonat e fytyrės sė minjve nė lidhje tė drejtpėrdrejtė me trurin, gjė qė nuk vlen pėr njerėzit, te tė cilėt injeksionet kryhen nė zona muskulore", thotė Maurizio Benci, Shoqata Italiane e Terapisė Estetike me Botulinium (AITEB).

"Nga jashtė vendit vijnė studime, sipas tė cilave kanė rezultuar vetėm 18 raportime pėr dėmtime nga efektet anėsore tė botulinumit nė 27 vjet, nga viti 1985 nė vitin 2012. Pėrdorimi i toksinės botulinum tani ka pėrparuar tej mase, e cila nuk pėrdoret vetėm pėr qėllime estetike, por edhe pėr patologji neurologjike, si pareza spastike ose strabizmi, duke demonstruar kėshtu sigurinė e saj nė pėrdorim", pėrfundon Benci.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D