Pastrimi i protezave tė lėvizshme: me ultratinguj, apo me metodat tradicionale?

| 9 Korrik 2024 |

Pastrimi i protezave tė lėvizshme: me ultratinguj, apo me metodat tradicionale?

Nė disa studime literature ka rezultuar se higjiena e dobėt e protezave dentare tė lėvizshme lidhet me shtimin e stomatitit nga protezat, rrezikut pėr karies dhe pėr...


Nė disa studime literature ka rezultuar se higjiena e dobėt e protezave dentare tė lėvizshme lidhet me shtimin e stomatitit nga protezat, rrezikut pėr karies dhe pėr patologji periodontale tė dhėmbėve tė mbetur.

Mikroorganizmat patogjene qė krijohen nga biofilmat e protezave tė lėvizshme mund tė jenė pėrgjegjėse pėr shumė sėmundje sistemike, pėrfshirė edhe ato kardiovaskulare, infeksionet gastrointestinale dhe respiratore. Prandaj, nevojiten strategji efikase pėr ruajtjen e njė higjiene optimale tė protezave tė lėvizshme dhe tė gojės.

Tradicionalisht, kombinimi i fėrkimit mekanik dhe dezinfektimit pėrmes preparateve kimike, si kloreksidina, hipokloriti i natriumit, larėsit e protezave me pėrmbajtje peroksidi alkalin, me solucion jodofor, vaj Ricinus communis ose preparate tė tjera kimike pėr proteza, kanė rezultuar efektive nė reduktimin e numrit tė biofilmave dhe mikrobeve.

Njė alternativė tjetėr, pėrveē fėrkimit mekanik konvencional, ėshtė pėrdorimi i ultratingujve me njė pastrues kimik, njė procedurė mė e thjeshtė qė ėshtė mė pak invazive dhe kursen kohėn e pacientėve.

Deri mė tani, metoda e pastrimit tė protezave me anė tė ultratingujve ka mbetur e kufizuar nė mjediset klinike, por sė fundmi zbulimi i njė pastruesi portativ me ultratinguj pėr protezat dentare, e bėn kėtė proces tė realizueshėm edhe nga shtėpia, si dhe ėshtė relativisht ekonomik.

Protezat e lėvizshme mund tė pėrmbajnė patogjenė oportunistė, duke theksuar kėshtu nevojėn pėr zgjidhje efektive tė pastrimit tė protezave.

Pėrdorimi i njė pastruesi me ultratinguj i kombinuar me zhytjen nė solucione pėr pastrimin e protezave gjatė kujdesit tė pėrditshėm nė shtėpi, mund tė ndihmojė nė eliminimin mė optimal tė biofilmit nga protezat e tė moshuarve.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D