Patologjitė orale nga marrja e barnave pėr trajtimin e psoriazės

| 9 Korrik 2024 |

Patologjitė orale nga marrja e barnave pėr trajtimin e psoriazės

Psoriaza ėshtė njė ērregullim kompleks dhe shumėfaktorial me pėrfshirje sistemike dhe patogjenezė autoinflamatore. Lezionet psoriatike nuk ndjekin njė pėrparim tė...


Psoriaza ėshtė njė ērregullim kompleks dhe shumėfaktorial me pėrfshirje sistemike dhe patogjenezė autoinflamatore.

Lezionet psoriatike nuk ndjekin njė pėrparim tė parashikueshėm dhe shfaqen kryesisht nė formė keiliti kėndor dhe me fisurė dhe lezionesh gjeografike tė gjuhės.

Shumė studime tė publikuara nė literaturė mbėshtesin faktin se psoriaza pėrbėn edhe njė faktor rreziku pėr periodontit dhe gingivit.
Terapia aktuale sistemtike bazohet nė barnat antireumatike modifikuese tė sėmundjes (DMADR) dhe preparatet biologjike qė sjellin zhdukjen e plotė ose tė pjesshme tė manifestimeve psoriatike kutane, duke pėrmirėsuar edhe cilėsinė e jetės.

Preparatet biologjike klasifikohen nė bazė tė objektivit tė tyre nė anti-TNF-α, anti-IL17 dhe anti-IL23. Gjithashtu, pėr terapinė orale tė sėmundjes psoriatike ėshtė i disponueshėm edhe njė inhibitor i enzimės fosfodiesterazė E4 (PDE4).

Efektet e mundshme nė shėndetin oral tė DMADR dhe tė barnave biologjike pėr trajtimin e psoriazės sistemike janė nėvlerėsuar dhe raportuar si raste sporadike nė literaturė, por njihen dhe analizohen mė mirė.

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės
Nė njė analizė narrative tė literaturės, tė publikuar nė Dermatology Practical & Conceptual, autorėt analizuan nėse kishte ndonjė lidhje ndėrmjet barnave antipsoriatike dhe shfaqjes sė sėmundjeve orale, duke ilustruar njė sėrė rastesh aktuale tė pacientėve qė kanė zhvilluar sėmundje orale gjatė terapisė sistemike kundėr psoriazės.

Rezultatet
Efektet anėsore orale gjatė terapive farmakologjike psoriatike mund tė konstatohen nė raste sporadike. Individėt qė kanė marrė barna antipsoriatike, si brodalumabi, secukinumabi, apo iksekizumabi kanė sjellė  respektivisht  4%, 1.7%, ose 3.3% rrezik pėr zhvillim tė infeksionit tė Candidas.

Lokalizimet mė tė shpeshta tė infeksionit me Candida ishin orale dhe gjenitale tė lehta-mesatare. Njohja e faktorėve predispozues (kushtet mjekėsore, njė histori e mėparshme e pėrsėritjes sė kandidiazės orale, etj.) dhe tė vepruarit sipas tyre mund tė zvogėlojė rrezikun. Janė raportuar edhe raste tė njė forme tė rėndė tė kandidiazės, ajo mukokutane, me manifestime klinike atipike, pėr tė cilat diagnoza diferenciale me leukoplaki, lichen planus oral ose reaksione lichenoid jospecifike, nuk ėshtė e lehtė dhe kėrkon procedura tė tjera diagnostikuese, pėrfshirė biopsinė.
Deri mė sot, nuk ėshtė raportuar asnjė ADR orale te pacientėt gjatė trajtimit me terapi biologjike anti-IL-23 (guselkumab, tildrakizumab, risankizumab) si dhe  me preparate me molekula tė vogla (apremilast).

Pėrfundimet
Tė gjithė pacientėt psoriatikė, kandidatė pėr terapi sistemike konvencionale ose biologjike, pėrveē kontrolleve tė rregullta te dermatologu, duhet t'u nėnshtrohen edhe kontrolleve tė vazhdueshme tė shėndetit oral te dentisti pėr tė parandaluar komplikimet orale.

Ndėrlikimet klinike
Dermatologėt dhe specialistėt oralė duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr tė njohur dhe menaxhuar ēėshtjen e njė numri nė rritje tė efekteve anėsore tė barnave orale gjatė trajtimeve sistematike pėr sėmundjen psoriatike, nė mėnyrė qė t'u japin pacientėve informacion tė mjaftueshėm rreth kėtij rreziku dhe tė theksojnė rėndėsinė e kryerjes sė kontrolleve tė rregullta dentare, si dhe tė mbahet njė higjienė e mirė orale.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D