Riparimi i defekteve tė kockave, roli i agjentėve demineralizues

| 22 Korrik 2021 |

Riparimi i defekteve tė kockave, roli i agjentėve demineralizues

Njė studim eksperimental analizoi demineralizimin me acid citrik tė shartimeve autogjene tė kockave pėr tė rritur rigjenerimin e kockave edhe tė defekteve tė rėndėsishme

Nga Lara Figini


Humbja e dhėmbėve pėr shkak tė traumės mekanike ose pėrparimit tė sėmundjes periodontale mund tė shkaktojė defekte tė kockave alveolare qė kufizojnė ose parandalojnė rehabilitimin protetik tė mbėshtetur nė implant. Pėr tė pėrballuar kėtė problem, pėrdoren shartime autogjene tė kockave ose zėvendėsues tė tyre.

Megjithėse janė pėrshkruar biomateriale dhe teknika tė ndryshme kirurgjikale pėr tė pėrmirėsuar shėrimin dhe konsolidimin e materialeve tė shartimit nė shtratin e marrėsit, kocka autogjene mbetet standardi i artė pėr shkak tė strukturės dhe vetive tė saj osteoinduktive dhe osteogjene, pavarėsisht se ka disavantazhe tė tilla si kufizimi i disponueshmėrisė, sėmundshmėria e faqes sė dhuruesit dhe koha e gjatė e ndėrhyrjes.

Demineralizimi i kockave, pėrmes agjentėve tė ndryshėm, ėshtė treguar i favorshėm nė shartimet autogjene tė kockave dhe kulturat para-osteoblastike, por kjo procedurė nuk ėshtė vlerėsuar kurrė nė shartimet e kockave tė grimcale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim laboratorik eksperimental, botuar nė "Journal of Periodontology" tė maj 2021, autorėt hetuan rolin e dy agjentėve demineralizues nė riparimin e defekteve tė kockave me madhėsi prej 8 mm nė kalvarin e minjve.

Nga 80 minj meshkuj Wistar, defektet e kockave nė kalvari u krijuan me njė gropė dhe u morėn nga zonat fqinje tė shartimeve autologjike tė kockave, mė pas u caktuan nė njė nga tetė grupet e trajtimit tė treguara mė poshtė:

• Grupi 1, shartim kockor autolog i grimcave tė demineralizuara me 50% acid citrik nė Ph1 pėr 15 sekonda (CA15);
• Grupi 2, shartim autolog i grimcave tė demineralizuara tė kockave me 50% acid citrik nė Ph1 pėr 30 sekonda (CA30);
• Grupi 3, shartim kockor autolog i grimcave tė demineralizuara me 50% acid citrik nė Ph1 pėr 60 sekonda (CA60);
• Grupi 4, shartim kockor autolog i demineralizuar me hidroklorid tetraciklinė 50 mg / ml pėr 15 sekonda (TCN15);
• Grupi 5, shartim kockor autolog i demineralizuar me hidroklorid tetraciklinė 50 mg / ml pėr 30 sekonda (TCN30);
• Grupi 6, shartim kockor autolog i demineralizuar me hidroklorid tetraciklinė 50 mg / mL pėr 60 sekonda (TCN60);
• Grupi 7, graft autolog i kockave i trajtuar vetėm me mpiksje gjaku (NC);
• Grupi 8 ose grupi i kontrollit, shartimi i kockave autologė jo-demineralizuar (PC).

Kalvari i minjve u mblodh nė 30 dhe 60 ditė pas operacionit pėr analizėn histologjike dhe histometrike tė verbuar tė zonės sė pėrqindjes sė kockave tė sapo formuara brenda defekteve.

Rezultate

Nė grupet NC dhe TCN, formimi i kockave nė 30 ditė pas operacionit ishte i kufizuar nė skajet e defekteve, ndėrsa mbyllja e plotė ishte e pranishme nė tė gjitha mostrat e grupit CA15.
Nė 30 dhe 60 ditėt pas operacionit, histomorfometria tregoi njė zonė dukshėm mė tė lartė tė kockave tė sapo formuara nė mostrat e demineralizuar me acid citrik CA sesa nė ato tė demineralizuar me tetraciklinė TCN ose jo tė demineralizuar (P <0,05). Trajtimi me tetraciklina TCN madje u tregua se kompromentonte formimin e ri tė kockave, pasi prodhoi rezultate tė ngjashme ose mė tė ulėta se mpiksja e gjakut.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, i cili duhet tė konfirmohet nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trajtimi i demineralizimit tė shartimeve kockore me CA tė aplikuar pėr 15 sekonda pėrmirėson rigjenerimin e defekteve tė mėdha tė kockave dhe mund tė jetė njė ndihmės premtues nė rigjenerues procedurat. Pėrkundrazi, pėrdorimi i tetraciklinave duket se ėshtė joadekuat pėr kėtė qėllim.

Implikimet klinike

Nėse rezultatet e favorshme tė gjetura nė kėtė studim laboratorik pėr demineralizimin e grafteve autogjene tė kockave konfirmohen nė studimet e ardhshme njerėzore, do tė kishte njė kontribut tė rėndėsishėm pėr tė pėrmirėsuar riparimin e kockave dhe pėr tė parashikuar kohėn e shėrimit nė procedurat e rigjenerimit tė kockave nė periodontologji, implantologji, kirurgji maksilofaciale orale dhe ortopedi. Sidoqoftė, duhet tė theksohet se zbatimi klinik i teknikės ėshtė i kufizuar nė indikacionet e shartimeve autogjene dhe disponueshmėrinė e vendeve tė dhuruesve.

Pėr mė shumė informacion:

Rojas-Paulśs JE, Manfredi GGP Salmeron S, Consolaro A, Sant'Ana ACP, Zangrando MSR, Damante CA, Greghi SLA, Rezende MLR. Citric acid, but not tetracycline, improves the microscopic pattern of healing of particulate autogenous bone grafts in critical-size defects. J Periodontol maggio 2021;92:678-88.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D