Pėrdorimi i mikroskopit nė stomatologji

| 30 Mars 2023 |

Pėrdorimi i mikroskopit nė stomatologji


Njė studim i kryer nga njė grup studiuesish nga Universiteti i Mjekėsisė dhe Farmacisė nė Cluj-Napoca nė Rumani, u pėrpoq tė demonstronte sesi pajisjet zmadhuese dhe pėrdorimi i mikroskopit nė praktikėn dentare pėrmirėsojnė drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi shikimin dhe saktėsinė kliniko-operative si gjatė zhvillimit tė tij ashtu edhe pėr sa i pėrket rezultateve tė marra.

Objektivi i studimit ishte krahasimi i rezultateve tė restaurimeve direkte tė pėrbėrė, me dhe pa pėrdorimin e zmadhimeve shtesė.

U gjetėn dallime tė rėndėsishme statistikisht nė favor tė pėrdorimit tė zmadhuesve kryesisht para protokollit tė lustrimit edhe tij.

Sipas studiuesve, zmadhimi mund tė pėrdoret pėr tė rritur cilėsinė e restaurimit pėrfundimtar tė drejtpėrdrejtė tė pasmė duke pėrmirėsuar integritetin e pėrshtatjes margjinale, duke reduktuar materialin e tepėrt, duke parandaluar mikrorrjedhjen margjinale dhe duke shmangur dėshtimin e mėvonshėm.

Studiuesit tė cilėt nė punėn e tyre kanė demonstruar, duke krahasuar mbushjet e kryera nė dhėmbėt e ekstraktuar me ose pa zmadhues, se xhamat zmadhues dhe mikroskopėt sjellin pėrfitime tė rėndėsishme dhe vėmendje mė tė madhe ndaj detajeve dhe rrjedhimisht njė rezultat mė tė mirė tė terapisė sė kryer.

Megjithatė, ka edhe disa disavantazhe qė kufizojnė pėrdorimin e tyre, pėr shembull mungesa e njė qėndrimi fiks pune nga ana e profesionistit tė kujdesit shėndetėsor, siē janė lėvizjet e kokės sė tij, tė mund tė prishin imazhin e fushės sė operacionit qė i nėnshtrohet zmadhimi dhe pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme qė ato tė reduktohen sa mė shumė tė jetė e mundur.

Pėrdorimi i sistemeve zmadhuese u prezantua pėr herė tė parė pothuajse 30 vjet mė parė, por vetėm kohėt e tė fundit ėshtė rritur pėrdorimi i tyre nė praktikėn endodontike dhe atė restauruese; pėr mė tepėr, sė bashku me pėrdorimin e mikroskopit, burimet e dritės me fibra optike janė gjithashtu thelbėsore pėr vėzhgimin e saktė tė fushės sė funksionimit.

Pėrdorimi i mikroskopit bėrė tė mundur zhvillimin e teknikave minimale invazive pėr pacientin nė mėnyrė qė ai tė "sakrifikojė" mė pak inde dentare, krahasuar me teknikat tradicionale, duke mundėsuar kėshtu ruajtjen e dhėmbėve origjinalė pėr mė gjatė. Parimet mbi tė cilat bazohet stomatologjia konservative janė tė ngjashme me ato tė disa dekadave mė parė, por nė ditėt e sotme janė mė thelbėsore pėr tė ndjekur synime estetike, pėrveē atyre biologjike dhe bio-mekanike. Nė fakt, nė stomatologjinė moderne, kėrkohet gjithnjė e mė shumė saktėsi, cilėsi e lartė estetike dhe reduktim i kohės qė pacienti kalon nė karrigen e dentistit: nė ndjekjen e kėtyre objektivave, pėrdorimi i sistemeve zmadhuese po luan njė ndihmė tė madhe.

Hulumtimet tregojnė pėrfitimet qė kanė dentistėt nga pėrdorimi i mikroskopit, duke pėrfshirė:
• pamje mė tė mirė e fushės operative dhe pėr kėtė arsye saktėsi mė e mirė gjatė trajtimeve;
• pėrmirėsim tė pėrgjithshėm tė cilėsisė sė trajtimeve: nga pėrgatitja e kavitetit deri nė restaurimin pėrfundimtar;
• kryerjen e trajtimeve minimalisht invazive, me mė pak heqje tė indeve dentare, kjo pasi nėpėrmjet mikroskopit mund tė gjenden edhe lezione kariese qė ende nuk kanė komprometuar njė pjesė tė madhe tė dhėmbit, por qė janė tė vėshtira pėr t'u parė me sy tė lirė;
• lejon tė hiqen mbushjet e vjetra duke hequr vetėm indin dentar tė dėmtuar, duke ruajtur atė tė shėndetshėm dhe duke ruajtur mė shumė dhėmbin;
• pėrshpejton hapin e fundit tė mbushjes, d.m.th. kohėn e nevojshme pėr tė reduktuar pjesėn e tepėrt tė pėrbėrjes pas pėrfundimit tė rindėrtimit;
• njė qasje mė e mirė pune pėr dentistin: ka njė reduktim tė lodhjes sė syve dhe mė pak pėrpjekje pėr tė interpretuar detajet klinike, duke ēuar nė njė performancė mė tė mirė tė punės;
• menaxhim mė tė mirė tė procedurės si me pacientin ashtu edhe me asistentin nė karrigen dentare, pasi mikroskopi lejon tė bėhen fotografi dhe video tė dobishme pėr tė informuar pacientin me detaje dhe lejon asistentin e dentistit tė ndjekė ēdo detaj nė kohė reale dhe tė jetė nė gjendje pėr tė ndėrhyrė mė shpejt;
• shmang dėmtimin jatrogjen, falė saktėsisė sė punės qė lejon mikroskopi.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D