Higjiena e duhur orale mund tė parandalojė endokarditin

| 23 Mars 2023 |

Higjiena e duhur orale mund tė parandalojė endokarditin


Sipas American Heart Association (AHA), ruajtja e higjienės sė mirė tė gojės dhe kujdesit tė rregullt tė dhėmbėve ėshtė mė e rėndėsishme sesa marrja e antibiotikėve. Pėrdorimi parandalues i antibiotikėve rekomandohet nė vend tė kėsaj pėr disa procedura invazive pėr kategoritė e pacientėve me rrezik tė lartė kardiak.

Nė veēanti, u rishikuan tė dhėnat e disponueshme nga udhėzimet e vitit 2007, nė tė cilat pėrshkrimi parandalues i antibiotikėve pėr tė shmangur rrezikun e endokarditit VGS, tė shkaktuar nga bakteret qė mblidhen nė pllakat nė sipėrfaqen e dhėmbėve dhe shkaktojnė inflamacion dhe ėnjtje tė dhėmbėt dhe gengivat rekomandohej pėr disa procedura dentare vetėm pėr 4 kategori tė pacientėve me sėmundje tė zemrės pėr shkak tė rrezikut tė lartė tė ndėrlikimeve.

Kėta ishin njerėz me proteza tė valvulave tė zemrės ose materiale protezike tė pėrdorura pėr riparimin e valvulave, me raste tė mėparshme tė endokarditit infektiv, me transplante tė zemrės, ose tė rritur dhe fėmijė me sėmundje kongjenitale tė zemrės. Kufizimi i pėrdorimit tė antibiotikėve vetėm nė kėto kategori do tė thoshte qė pėrqindja e pacientėve qė kishin nevojė pėr to u zvogėlua me 90%.

Rishikimi i AHA zbuloi respektimin e ndryshueshėm tė udhėzimeve, dhe njė reduktim nė pėrshkrimin parandalues tė antibiotikėve me 20%, 64% dhe 52% nė pacientė me rrezik tė lartė, tė moderuar dhe tė ulėt ose tė panjohur, respektivisht. Pėr mė tepėr, vihet re se 70% e 5,500 dentistėve tė anketuar nė njė sondazh nė SHBA thanė se i pėrshkruajnė ato edhe kur nuk rekomandohen, veēanėrisht nė pacientėt me prolapsė tė valvulės mitrale dhe 5 gjendje tė tjera tė zemrės.

Nė ēdo rast, ekspertėt specifikojnė qė ata nuk kanė vėrejtur, qė nga futja e udhėzimeve, njė rritje nė rastet e endokarditit VGS ose njė rritje tė vdekshmėrisė tė shkaktuar nga kjo gjendje.
Rekomandimet pėr tė kufizuar pėrdorimin parandalues tė antibiotikėve nė kategori me rrezik tė lartė gjatė procedurave tė caktuara dentare, pra riafirmohen.

"Endokarditi VGS ka shumė mė shumė tė ngjarė tė zhvillohet nga bakteremia VGS pėr shkak tė aktiviteteve rutinė tė pėrditshme tė tilla si pėrtypja e ushqimit dhe larja e dhėmbėve sesa nga procedurat dentare", shkruajnė autorėt. "Mirėmbajtja e higjienės sė mirė tė gojės dhe qasja e rregullt nė kujdesin dentar konsiderohen po aq tė rėndėsishme nė parandalimin e endokarditit VGS ashtu si marrja e antibiotikėve para disa procedurave tė dentare", pėrfundojnė ata.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D