Menaxhimi i dhimbjes nė stomatologji. Nga analgjezikėt/antiinflamatorėt te opioidet

| 24 Nėntor 2022 |

Menaxhimi i dhimbjes nė stomatologji. Nga analgjezikėt/antiinflamatorėt te opioidet


Dhimbja ėshtė njė tipar i zakonshėm i shumė patologjive qė mund tė prekin zgavrėn e gojės. Mjafton vetėm te pėrmendim kariesin, i cili nėse nuk trajtohet mund tė ēojė nė dhimbje tė forta.

Por kjo nuk ėshtė e gjitha, ndonjėherė, dhimbja mund tė shkaktohet nga manovrat e vetė dentistit, siē mund tė ndodhė nė rastin e pozicionimit tė implanteve apo ekstraktimeve komplekse.

Por, si duhet trajtuar njė pacient qė ankohet pėr dhimbje?

Nė rast se dhimbja ėshtė me origjinė jatrogjene, kėshillohet tė niset njė terapi analgjezike parandaluese, duke e kėshilluar kėshtu pacientin qė tė marrė analgjezik para fillimit tė dhimbjes.

Zgjedhja e parė, nėse pacienti nuk ka alergji ndaj pėrbėrėsit aktiv, shpesh bie te paracetamoli.

Doza maksimale pėr njė tė rritur ėshtė 3 g nė ditė (maksimumi 1 g ēdo 8 orė). Megjithatė, kjo dozė pėrgjysmohet pėr pacientėt me sėmundje hepatike. Nė fakt, paracetamoli paraqet njė metabolizėm hepatik pėr asgjėsimin e tij dhe, nėse merret nė doza mė tė larta se ato tė rekomanduara, mund tė ketė edhe efekte anėsore tė rėndėsishme nė mėlēi.

Njė nga avantazhet e paracetamolit ėshtė lidhja e tij e mundshme me tė ashtuquajturat FANS (barna anti-inflamatore jo-steroide).

Mes kėsaj klase barnash, disa prej tė cilave mund tė shiten edhe pa recetė (sidomos nėse janė nė doza tė reduktuara), mė tė njohurit dhe mė tė pėrdorurit janė sigurisht ibuprofeni, ketoprofeni dhe naprokseni.

Edhe nė kėtė rast, ėshtė e nevojshme tė merren disa "masa paraprake": FANS-at, nė fakt, duke vepruar mbi ciklooksigjenazat, mund tė kenė efekte tė dėmshme nė mukozėn e stomakut dhe pėr kėtė arsye pėrdorimi i tyre duhet tė kufizohet (nėse nuk pėrjashtohet plotėsisht) te pacientėt qė vuajnė nga ulcera gastrike.

Pėrveē kėsaj, duke qenė se metabolizmi i FANS-ve ėshtė kryesisht renal, do tė ishte e kėshillueshme qė tė shmangej administrimi i tyre te subjektet qė vuajnė nga patologjitė qė prekin veshkat.
Sė fundi, nuk duhet neglizhuar aktiviteti antitrombocitar (ndonėse i kthyeshėm) qė shkaktojnė FANS-at, duke qenė nė gjendje tė shkaktojnė shtim tė gjakderdhjes veēanėrisht nė subjektet qė kanė koagulopati.

Si mund tė veprohet nėse dhimbja ėshtė shumė e fortė dhe e pamenaxhueshme me paracetamol dhe/ose FANS?

Nėse qasja e parė pėr trajtimin e dhimbjes nuk ėshtė efektive, ėshtė e mundur tė nisė pėrdorimi i opioideve. Rruga e preferuar e marrjes sė kėtij lloji barnash ėshtė zakonisht ajo orale.

Sidoqoftė, administrimi transdermal ose nėnlėkuror ėshtė gjithashtu i mundur. Megjithatė, rastet nė tė cilat terapia intravenoze ėshtė e nevojshme janė shumė tė rralla.

Nė ēdo rast, kėshillohet qė tė mos pėrshkruhet mė shumė se sa duhet pėr kohėzgjatjen e pritshme tė dhimbjes, zakonisht 3 ditė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D