Skenarė tė rinj pėr menaxhimin e gengivitit dhe periodontitit

| 13 Tetor 2022 |

Skenarė tė rinj pėr menaxhimin e gengivitit dhe periodontitit


Humbja e indit periodontal mbėshtetės, e manifestuar me humbjen e ngjitjes klinike (CAL) dhe humbjen e kockės alveolare, praninė e xhepave periodontalė dhe gjakderdhjen gengivale, janė simptomat tipike tė periodontitit, njė sėmundje inflamatore kronike multifaktoriale e shoqėruar me njė biofilm disbiotik, e karakterizuar nga shkatėrrimi progresiv i indeve mbėshtetėse tė dhėmbit.

Nėpėrmjet kėrkimit shkencor janė vėrtetuar risitė teknologjike qė lejojnė eliminimin e inflamacionit, mbajtjen nėn kontroll tė aktivitetit tė baktereve patogjene periodontale, rigjenerimin e humbjes sė ngjitjes klinike periodontale dhe bllokimin e pėrparimit tė sėmundjes duke ruajtur thellėsinė e sondės ≤4 mm dhe mungesėn e gjakderdhjes gjatė sondave <10%.

Terapia periodontale jo-kirurgjikale kryhet me instrumente tė sofistikuara tė lustrimit tė ajrit pėr fazėn e zhvendosjes, instrumente mekanike ultrasonike dhe/ose instrumente manuale pėr debridmentin periodontal.

Shėrimi ndodh nė formėn e zvogėlimit tė thellėsisė sė kėrkimit dhe pėrmirėsimit tė nivelit tė lidhjes klinike. Nė dermatologji, ėshtė vėrtetuar efektiviteti i pėrdorimit tė acidit trikloroacetik (TCA) nė rigjenerimin dhe shėrimin e indeve tė lėkurės, si dhe nė rimodelimin e lėkurės dhe riepitelializimin. Nė studimet e ardhshme po hipotezohet zbatimi i terapisė parodontale jokirurgjikale me aplikimin e 30 sekondave tė TCA (FYOX) nė trajtimin e gengivitit dhe periodontitit.

Pas diagnozės sė caktuar tė periodontitit, pasi tė jenė marrė indikacionet pėr mjekim, mund tė vazhdohet me terapinė kauzale dhe planin e rrėnjėve, me bashkėpunim tė rėndėsishėm tė personit tė asistuar me terapinė efektive tė higjienės orale nė shtėpi.

"Rivlerėsimi" i situatės klinike ėshtė i rėndėsishėm pėr tė qenė i sigurt se mund tė vazhdohet me terapinė e mbėshtetjes periodontale me njė sistem kujtimesh dhe vlerėsimi tė kujdesshėm tė terapisė parodontale jokirurgjikale, pajtueshmėrisė sė pacientit, modifikimit tė mundshėm tė diagnozės fillestare dhe pėrcaktimit tė prognozės e pėrgjithshme nėpėrmjet mbledhjes sė tė dhėnave tė rėndėsishme si p.sh. thellėsia e xhepit (PD) recesioni gengival (CAL) gjakderdhja nė indeksin e pllakės probing (BOP) dhe (OHI-I) lėvizshmėria (TM).

Mjeku periodont dhe higjenisti dentar duhet tė kenė njė bashkėpunim tė kujdesshėm pėr tė ofruar protokolle operacionale tė perceptuara si efektive dhe minimalisht invazive nga personi i asistuar, tė matshme me ndjekje qė lejojnė njė rivlerėsim tė duhur dhe tė bazuar nė prova shkencore pėr tė garantuar sigurinė e performancės.
Hulumtimi mbi pėrdorimin e acidit trikloroacetik (TCA) nė trajtimin e periodontitit do tė jetė njė zbatim i rėndėsishėm pėr terapinė periodontale jokirurgjikale nė tė ardhmen.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D