Frika nga dentisti. Ja, si mund tė parandalohet

| 5 Shtator 2022 |

Frika nga dentisti. Ja, si mund tė parandalohet


Njė studim i kryer nė Columbia Dental School Washington tregon se 50% e popullsisė amerikane shmang kujdesin dentar pėr shkak tė ankthit.

Kėto tė dhėna shpjegojnė pse neglizhenca dentare ėshtė kaq e pėrhapur.  Shumė njerėz e perceptojnė gojėn si njė aparat tė shkėputur disi nga pjesa tjetėr e trupit dhe i japin mė pak rėndėsi kujdesit oral nė krahasim me llojet e tjera tė trajtimit mjekėsor.

Odontofobia shpesh vjen nga njė pėrvojė e sė kaluarės kur procedurat dentare ishin nė fakt mė shumė invazive.

Njė tjetėr burim ankthi janė dhe fjalėt negative nga tė afėrmit apo miqtė. Mediat popullore fatkeqėsisht e pėrkeqėsojnė problemin duke siguruar njė imazh tė dentistėve si "mjeku i dhimbjes" dhe duke krijuar njė mit tė rremė tė vėshtirė pėr tė thyer.

Informacioni i saktė ėshtė ēelėsi pėr tė luftuar odontofobinė. Ēfarė vijon ėshtė njė pasqyrė e teknikave qė dentistėt mund tė pėrshtasin me pacientėt nė rrezik tė rekomanduara nga dr. Steven Goldberg.

1) Bėjni njė ose mė shumė sesione "pretrajtimi tė vetėdijshėm" ose ftoni pacientėt tė ulen nė karrige vetėm qė tė bisedojnė me stafin, ose tė kryejnė diagnostifikimin paraprak me fotografi, radiografi dhe gjurmė studio apo tė kryejnė screening e karcinomės orale. Kėto manovra lejojnė pacientin tė fitojė besimin te mjeku dhe luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė praktikėn e ardhshme klinike.

2) Lejoni pacientin tė ruajė kontrollin e kujdesit gjithmonė duke futur njė "sinjal alarmi" si ngritjen e krahut pėr tė ndaluar operatorin nė rast bezdisjeje.

3) Teknika e "shpėrqendrimit" ėshtė gjithmonė efektive, vėreni pacientin tė dėgjojė muzikė me kufje, e ndihmon pėr tu izoluar nga zhurmat e dhomės. Ėshtė mirė tė pėrdoret gjithmonė njė playlist e re pėr pacientin pėr tė tėrhequr mė shumė vėmendjen nė dėgjim.

4) Pacienti fobik ka frikė se mos gjykohet negativisht dhe duhet tė qetėsohet pėr kėtė duke kujtuar se ju vizitoni me mijėra njerėz nė vit dhe jeni tė mėsuar me ēdo lloj personaliteti dhe problematike dhe se frika e tij nuk ėshtė aspak diēka e re por shumė e zakonshme te pacientėt tuaj.

5) Pėr tė edukuar fėmijėt pėr vizitėn dentare ėshtė i dobishėm qė prindėrit t'i mėsojnė atyre se dhėmbėt duhen larė qė nė moshė tė vogėl.

6) Edukimi nga ana tjetėr i prindėrve pėr tė mos projektuar shqetėsimet dhe pėrvojėn e tyre te dentisti mbi fėmijėn; kjo pėr tė shmangur infektimin e gjeneratave tė reja me stereotipe tė sė kaluarės.

Si dentistė, ne jemi shpesh tė pėrqendruar nė kompetencat tona teknike dhe harrojmė njė nga aspektet mė tė rėndėsishme tė praktikės dentare qė ėshtė: perspektiva e pacientit.
Pak nga pak midis personave po pėrhapet vetėdija e teknologjive tė reja pa dhimbje dhe odontofobia priret tė tkurret.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D