Bakteret e zgavrės sė gojės janė tė rrezikshme edhe pėr zemrėn

| 1 Shtator 2022 |

Bakteret e zgavrės sė gojės janė tė rrezikshme edhe pėr zemrėn


Bakteret e zgavrės orale qė arrijnė tė hyjnė nė fluksin e gjakut mund tė jenė vėrtetė shumė tė rrezikshme sepse zotėrojnė "dredhi" qė i zbatojnė pėr tė mashtruar sistemet e mbrojtjes sė organizmit. Kėtė e ka shpjeguar Helen Petersen, kėrkuese nė Eastman Dental Institute e University College London nė Britaninė e Madhe.

Kėrkimet lidhen nė veēanti me bakterin Streptococcus gordonii, qė gjendet normalisht nė zgavrėn orale dhe kontribuon nė formimin e pllakės, por qė sapo hyn nė fluksin e gjakut mund tė shkaktojė koagula hematike. Kėrkuesit kanė pėrshkruar procesin nė tė cilin kryhet kjo, duke shpjeguar qė bakteri ėshtė nė gjendje tė prodhojė nė sipėrfaqen e tij njė molekulė qė "imiton" fibrinogjenin, njė faktor koagulant, duke arritur kėshtu tė aktivizojė pllakėzat qė grupohen nė enėn e gjakut duke formuar koagulėn. Bakteri, pėr mė tepėr, mbetet nė brendėsi tė koagulės ku mbrohet qoftė nga mekanizmat e mbrojtjes sė sistemit imunitar qoftė nga antibiotikėt.

"Jemi duke studiuar procesin qė pėrcakton kėtė seri ngjarjesh me shpresėn se do tė zhvillohen barna tė reja qė janė nė gjendje tė parandalojnė koagulat dhe endokarditin infektiv. Nė zhvillimin e endokarditit, nė fakt, aftėsia e baktereve pėr tė aderuar nė valvulat kardiake dhe pėr tė aktivizuar pllakėzat qė formojnė koagulėn ėshtė njė kalim vendimtar. Grupi ynė tashmė ka identifikuar elementet e molekulės qė imiton fibrinogjenin: pėr kėtė mund tė themi qė po i afrohemi mundėsisė pėr tė identifikuar substanca tė reja qė mund tė inhibojnė veprimin" - ka thėnė kėrkuesja.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D