Roli i shėndetit oral dhe implanteve te pacientėt onkologjikė

| 29 Gusht 2022 |

Roli i shėndetit oral dhe implanteve te pacientėt onkologjikė


Shėndeti oral ka njė efekt tė dyfishtė te pacientėt me kancer. Nga njėra anė, goja, duke qenė njė nga dyert kryesore tė hyrjes sė trupit, ndikohet nga imunosupresioni i subjekteve tė sėmurė, i cili nga ana tjetėr mund tė shkaktojė inflamacion tė mėtejshėm brenda kavitetit qė nėse inflamohet mund tė pėrkeqėsojė gjendjen e pėrgjithshme shėndetėsore tė individėve. "Prandaj mund tė krijohen spirale negative midis patologjive neoplazike dhe gjendjes sė keqe tė shėndetit oral", thotė Francesco Gallo nga Universiteti i Milanos. Pacientėt me kancer oral kane nevoje pėr njė vėmendje tė veēantė sepse ata kanė njė shėndet oral edhe mė tė dobėsuar. Rastet e neoplazmave tė traktit tė sipėrm aero-digjestiv, tė cilat mund tė komprometojnė funksione delikate, arrijnė ēdo vit nė 9900, me njė vdekshmėri afėrsisht 5 vjet pas diagnostikimit, rreth 30%.

Efektet e trajtimeve tė kancerit nė shėndetin oral

Te pacientėt me neoplazi mund tė shfaqen pasoja negative nė dhėmbė pėr shkak tė efekteve tė terapive. Midis tyre, antitrupat monoklonalė dhe medikamentet bisfosfonate, tė cilat nga njėra anė punojnė pėr tė forcuar kockat dhe pėr tė luftuar metastazat, nga ana tjetėr mund tė shkaktojnė probleme serioze nė zgavrėn e gojės, duke pėrfshirė osteonekrozėn ose vdekjen e qelizave. Edhe radioterapia mund tė ketė pasoja negative: nėse kryhet nė zgavrėn e gojės, mund tė dėmtojė indet, duke ndryshuar mikrobiotėn e gojės, duke e ekspozuar pacientin ndaj rreziqeve mė tė mėdha si pėr shėndetin e pėrgjithshėm, ashtu edhe nė rast nevoje pėr trajtim dentar. "Nė kėtė kontekst higjiena orale bėhet vėrtet themelore. Goja duhet tė kontrollohet periodikisht sepse bakteret brenda saj mund tė sulmojnė kockėn dhe ta kolonizojnė atė", shpjegon Gallo.

Implantet, risia vjen nga mollėzat

Ndryshe nga sa mund tė mendohet, implantet dentare mund tė jenė aleatė tė mirė pėr pacientėt nė terapi: kur vendosen, ata shmangin pėrpjekjen e madhe tė panatyrshme qė bėnin mė parė pėr dhėmbėt e mbetur. Pėr mė tepėr, gjatė viteve, kėrkimet nė implantologji kanė bėrė pėrparime tė mėdha, duke ēuar nė inovacione gjithnjė e mė tė sigurta edhe pėr rastet mė delikate onkologjike, tė cilat, pėrgjatė rrugės sė tyre, mund tė kėrkojnė terapi dentare. Njė shembull janė implantet zigomatike, zgjidhje shumė tė parashikueshme tė indikuara pėr tė gjithė pacientėt me neoplazi qė kanė pėsuar njė demolim tė madh kockor dhe mukozal.

"Avantazhi mė i madh qėndron te mollėza, e cila ofron mbėshtetje tė vazhdueshme dhe tė fuqishme mbi tė cilėn mund tė vidhoset implanti", thotė  eksperti. Jo vetėm kaq, mundėsia e kryerjes sė kėsaj ndėrhyrje nė njė seancė tė vetme ose brenda pak ditėsh optimizon dhe redukton nė mėnyrė drastike kohėn, e cila, nė njė pacient me njė dobėsi tė tillė, ėshtė vendimtare".

"Kur ndryshohet anatomia orale, njė ndihmė e madhe mund tė vijė edhe nga dixhitali, veēanėrisht nga teknika e drejtuar", shton Gallo. Pėr mė tepėr, shkenca po pėrparon gjithnjė e mė shumė: ndonjėherė implantet aplikohen nė tė ashtuquajturat flaps tė lira, ose kocka tė trupit, si fibula, transportohen dhe modelohen si njė mandibulė e re, mbi tė cilėn mė pas futet implanti.

Parandalimi dhe multidisiplinariteti

Parandalimi dhe qasja multidisiplinare ndaj sėmundjes qė jep sinergjia midis mjekėve specialistė (onkolog dhe dentist) janė armė tė rėndėsishme nė luftėn dhe menaxhimin e kancerit. Para sė gjithash, ėshtė treguar se ushqimi i shėndetshėm, ruajtja e peshės sė duhur trupore, kryerja e aktivitetit tė rregullt fizik dhe konsumimi i moderuar i pijeve alkoolike mund tė zvogėlojė rrezikun e prekjes nga kanceri deri nė 30%. Nė kėtė skenar, shėndeti oral duhet tė jetė gjithashtu nė bazė: pacientėt me neoplazi duhet t'i referohen menjėherė njė rruge parandaluese dentare maksilofaciale, duke parashikuar tė gjitha trajtimet dentare qė mund tė jenė tė nevojshme gjatė terapive tė kancerit dhe duke trajtuar me kujdes higjienėn e tyre orale. "Pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin dhe shėndeti i dobėt oral janė pėrbėrėsit e njė kokteji vdekjeprurės. Kėto zakone tė kėqija tė kombinuara ndėrmjet tyre veprojnė nė mekanizmin e qelizave tė cilat nė njė moment tė caktuar fillojnė tė mos ndjekin stimujt normalė dhe tė riprodhohen nė mėnyrė tė pamatshme, duke krijuar kėshtu bėrthama autonome, ose tumore" pėrfundon Francesco Gallo.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D