Implantologjia te pacientėt diabetikė

| 1 Gusht 2022 |

Implantologjia te pacientėt diabetikė


Diabeti mund tė ketė pasoja tė rėndėsishme edhe nė shėndetin e zgavrės sė gojės dhe pėr kėtė arsye ėshtė i nevojshėm njė klasifikim i saktė nga pikėpamja pre-operatore dhe gjithashtu gjatė fazave qė karakterizojnė ndėrhyrjet, veēanėrisht nė fushėn e implantologjisė. Por, cilat janė kėshillat dhe masat paraprake qė dentisti duhet tė marrė pėr tė pasur sukses nė rastin e kirurgjisė sė implantit?

Sipas dr.Fabio De Propris kėto janė 10 kėshillat qė stomatologu duhet tė ketė parasysh gjatė trajtimit dentar tė pacientėve me diabet:

1) Vlerėsoni me kujdes historinė mjekėsore: 1 nė 2 pacientė nuk e di se ka diabet. Prandaj ėshtė thelbėsore tė vlerėsohet me kujdes historia mjekėsore dhe tė pyetet pacienti nėse ėshtė i kontrolluar pėr kėtė patologji.

2) Studioni vlerat e glukozės nė gjak dhe kontaktoni me mjekun mjekues (GP ose Diabetolog): pėr tė diagnostikuar diabetin, vlerat e glukozės nė gjak nuk duhet tė kalojnė 126 mg/dL gjatė agjėrimit. Njė faktor tjetėr i rėndėsishėm pėr t'u vlerėsuar ėshtė hemoglobina e glikuar, e cila jep informacion mbi nivelet e glukozės nė gjak nė tre muajt e fundit ose mė shumė: vlera e pragut konsiderohet tė jetė 6.5%. Prandaj ėshtė e rėndėsishme tė komunikoni me mjekun qė trajton pacientin, pėr tė zbatuar strategjinė mė tė mirė terapeutike.

3) Minimizoni ngarkesėn bakteriale: diabeti ka ndikim negativ nė shėrimin e plagėve. Pėr kėtė arsye, te pacientėt me diabet indikohet asepsi strikte dhe nėse ėshtė e nevojshme, duhet tė vendoset edhe profilaksia sistemike me antibiotikė.

4) Informoni nė mėnyrė adekuate pacientin pėr pasojat e mundshme tė diabetit nė shėndetin oral: Pacienti me diabet, veēanėrisht nėse nuk kompensohet, ėshtė mė i prirur pėr zhvillimin e sėmundjes periodontale. Prandaj ėshtė e nevojshme pėrfshirja e pacientit diabetik nė njė program monitorimi, duke kryer kontrolle tė shpeshta dhe duke pėrdorur gjithashtu indekse, si PSR (Regjistrimi i Screening Periodontal).

5) Programoni ndėrhyrjet nė mėnyrėn e duhur: pėr pacientėt me diabet do tė ishte mė e pėrshtatshme tė planifikoheshin ndėrhyrjet nė mėngjes ose nė orėt e vona tė pasdites, duke e kėshilluar pacientin qė tė hajė njė vakt normal para operacionit.

6) Konsideroni ndėrlikimet e mundshme sistemike qė lidhen me sėmundjen diabetike: diabeti, pėrveēse ka ndikime nė shėndetin e zgavrės sė gojės, mund tė shkaktojė edhe retinopati, neuropati, vaskulopati dhe nefropati. Pėr kėtė arsye, ėshtė e nevojshme tė vlerėsohet me kujdes pėrshkrimi i ēdo bari ose terapie (veēanėrisht nė rastin e dėmtimit renal).

7) Nė rast krize hipoglikemike, ndėrprisni ndėrhyrjen dhe ndiqni tė ashtuquajturin "rregulli i 15-tė": Ky rregull kėrkon qė hipoglikemia tė korrigjohet duke e detyruar pacientin tė marrė 15 g karbohidrate "tė thjeshta" (3 lugė/bustina sheqer nė kokrra ose tė tretur nė ujė ose njė lugė gjelle mjaltė, 125 ml njė pije tė ėmbėl ose lėng frutash). Pas 15 minutash, ėshtė e nevojshme tė rivlerėsohet glukoza nė gjak dhe tė pėrsėritet marrja e mėparshme derisa nivelet e glukozės tė jenė mė tė larta se 100 mg/dL.

8) Instruktoni pacientin qė tė mos e ndėrpresė kurrė terapinė e diabetit: kjo vlen pavarėsisht nėse patologjia diabetike ėshtė e kontrolluar apo jo. Ėshtė e rėndėsishme t'i shpjegohet pacientit se ndėrprerja autonome e terapisė pėr kėtė patologji mund tė ketė pasoja (madje edhe tė rėnda) nė shėndetin e tij.

9) Minimizoni stresin pėr pacientin: prandaj ėshtė e dobishme tė planifikohen takime tė shkurtra (mė pak se 3 orė) dhe gjithashtu tė vlerėsohen protokollet e qetėsimit (nėpėrmjet pėrdorimit tė oksidit tė azotit), pėr tė reduktuar ēlirimin e katekolaminave endogjene.

10) Minimizoni traumėn kirurgjikale: duke pasur parasysh rritjen e rrezikut infektiv pėr pacientėt diabetikė, minimizimi i traumės kirurgjikale mund tė jetė njė strategji e mirė pėr tė reduktuar shfaqjen e komplikimeve pas operacionit. Prandaj ėshtė e dobishme tė vlerėsohen ndėrhyrjet nė kirurgjinė e drejtuar nė vend tė pėrdorimit tė teknikave klasike kirurgjikale me flap tė hapur.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D