Cilat janė profilet mbizotėruese tė personalitetit te dentistėt dhe ndikimi i tyre nė marrėdhėniet me pacientėt

| 26 Korrik 2022 |

Cilat janė profilet mbizotėruese tė personalitetit te dentistėt dhe ndikimi i tyre nė marrėdhėniet me pacientėt

Nga Lara Figini


Studimet e fundit kanė treguar se personaliteti ėshtė njė parashikues i vlefshėm pėr performancėn profesionale nė ēdo profesion.

Sa i pėrket dentistėve, besohet se treguesit jo konjitiv janė parashikuesit mė tė mirė tė suksesit nė kurrikulėn stomatologjike dhe se llojet e personalitetit mund tė lidhen me performancėn, pėrveē marrėdhėnieve tė mira ose tė kėqija, dentist-pacient.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim i cili do qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Dentistry, autorėt kanė shqyrtuar tiparet tipike tė personalitetit tė dentistėve dhe kanė diskutuar nė mėnyrė kritike ndikimin e tyre nė karakteristikat e nevojshme pėr njė marrėdhėnie tė mirė dentist-pacient.

Dy grupe pjesėmarrėsish u ftuan me e-mail pėr tė marrė pjesė nė studim midis ne periudhėn  2015-2020. Njė grup pėrbėhej nga dentistė gjermanė (DENT N=580) dhe tjetri nga psikoterapistė nga Gjermania, Austria dhe Zvicra (DACH N=1027).

Inventari i stileve dhe ērregullimeve tė personalitetit nė formėn e tij tė shkurtuar (PSDI-S) u pėrdor nėpėrmjet njė sondazhi nė internet. Mostra e normalizimit tė PSDI-S (NORM N=3.392) u pėrdor pėr tė krahasuar rezultatet me njė kampion normativ.

Rezultatet

Stomatologėt rezultuan tė ndryshojnė ndjeshėm nė 10 nga 14 stilet e personalitetit nė krahasim me vlerat mesatare tė normalitetit, me vlerat mė tė ulėta, krahasuar me grupin e psikoterapistėve dhe kampionin normativ, pėr vullnetaritetin (PN), spontanitetin (BL), konfidencialiteti (SZ), ambicien (NA), besnikėrinė (AB) dhe pasivitetin (DP).

Nė vend tė kėsaj, ata shfaqėn vlera dukshėm mė tė larta nė stilet e mėposhtme tė personalitetit: intuitiv (ST), altruist (SL), optimist (RH) dhe i ndėrgjegjshėm (ZW).

Rezultatet treguan dallime tė rėndėsishme midis stomatologeve femra dhe atyre meshkuj nė shtatė stile personaliteti (spontanitet, ambicie, intuitė, altruizėm, autokritikė, pasivitet, tė qenit prezent). Stomatologet femra, pėr shembull, ishin mė pak ambicioze krahasuar me kolegėt meshkuj.

Nuk mund tė gjenden dallime tė rėndėsishme nė lidhje me gjininė nė stilet kokėfortė tė personalitetit, si dhe nė konfidencialitetin (SZ), besnikėrinė (AB), shpirtin kritik (NT), simpatik (HI), optimist (RH) dhe ndėrgjegjėsim (ZW) .

Rezultatet e kėtij studimi janė interesante, sepse stomatologėt kanė treguar nė personalitetin e tyre dhe karakteristikat "e nevojshme" pėr tė krijuar njė marrėdhėnie tė mirė dentist-pacient dhe nė tė njėjtėn kohė pėr tė qenė tė saktė dhe preciz (ZW) siē e kėrkon profesioni i tyre.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se stomatologėt janė mė intuitivė, optimistė (RH) dhe mė tė ndėrgjegjshėm (ZW) sesa personalitetet mesatare dhe psikoterapistėt, karakteristika qė duken tė nevojshme pėr njė tė mirė marrėdhėniet dentist-pacient dhe pėr procedurat dentare.

Implikimet klinike

Personaliteti i dentistit ka njė ndikim tė rėndėsishėm nė marrėdhėniet ndėrpersonale dhe ndikon nė marrėdhėnien dentist-pacient dhe nė rezultatin terapeutik.

Stomatologjia ėshtė njė legjendė arti, qė do tė thotė se nė stomatologji ēdo procedurė duhet tė kryhet me kujdes pėr njė rezultat tė suksesshėm tė terapisė. Prandaj, duket e kuptueshme qė ndėrgjegjja ėshtė njė faktor kyē nė profilin e personalitetit tė dentistit.

Shprehja e stileve tė personalitetit ka shumė tė ngjarė tė ndikojė nė zgjedhjen e pacientit, koston dhe perceptimin e trajtimit.

Njė gjetje interesante nga ky studim ėshtė se dentistėt shfaqin njė profil optimist tė personalitetit (RH). Optimizėm do tė thotė tė kesh njė jetė pozitive, me njė qėndrim tė sigurt dhe kjo mund tė jetė pozitive dhe tė ndihmojė nė marrėdhėniet ndėrpersonale, veēanėrisht me pacientėt.

Pėr mė shumė informacion:

Thomas Gerhard Wolf, Valerie Fabienne Sonja Speyer, Burkhard Peter. "How obsessive are dentists?" - A personality styles & disorder inventory based prospective, controlled study. J Dent 2022;124:10421.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D