Diagnostikimi i Sindromės sė apnea-ve obstruktive tė gjumit duke pėrdorur CBCT

| 6 Qershor 2022 |

Diagnostikimi i Sindromės sė apnea-ve obstruktive tė gjumit duke pėrdorur CBCT


Sindroma e apnea-ve obstruktive tė gjumit  (OSAS) ėshtė njė ērregullim i karakterizuar nga episode tė pėrsėritura tė shtrėngimit tė rrugėve tė frymėmarrjes gjatė gjumit. Faktorėt qė mund tė predispozojnė OSA ndahen nė anatomikė dhe joanatomikė.

Faktorėt anatomikė pėrfshijnė tė gjitha ato kushte qė mund tė ulin presionin intraluminal ose, anasjelltas, tė rrisin presionin ekstraluminal. Ulja e presionit intraluminal mund tė jetė pėr shkak tė rritjes sė rezistencės nazale, pėr shembull nė prani tė polipeve ose hipertrofisė sė turbinateve tė hundės, ose nė njė gjatėsi mė tė madhe tė rrugėve tė frymėmarrjes tė lidhura me njė dislokim kaudal tė kockės hyoid.

Nga ana tjetėr, njė rritje e presionit ekstraluminal mund tė shoqėrohet me njė vėllim mė tė ulėt tė strukturės kockore (mikrognatia, kontraksion maksilar, etj.) ose me njė vėllim tė shtuar tė indeve tė buta pėrreth (hipertrofia adenoidale, hipertrofia e bajameve, etj.).

Diagnoza e OSAS nuk mund tė vendoset nga kryerja e njė polisomnografie (PSG), e cila ėshtė e nevojshme pėr tė pėrcaktuar praninė e sėmundjes dhe shkallėn e ashpėrsisė sė saj; me kalimin e viteve, janė propozuar mjete tė shumta ndihmėse, si pėr qėllime diagnostikuese ashtu edhe pėr qėllime depistuese.

Teknika tė ndryshme imazherike pėrdoren pėr tė identifikuar faktorėt anatomikė predispozues pėr OSAS, ndėr tė cilėt mė e pėrdorura, veēanėrisht vitet e fundit, ėshtė padyshim Tomografia e Kompjuteruar me rreze Konike (CBCT - Cone Beam Computed Tomography).

Pėrdorimi i CBCT-sė

CBCT-ja ofron imazhe tė detajuara dhe tredimensionale tė tė gjithė masės sė fytyrės, duke kufizuar sa mė shumė, krahasuar me metodat dy dimensionale, mbivendosjet midis strukturave tė ndryshme dhe shtrembėrimin e imazhit. Prandaj pėrdoret gjerėsisht pėr vlerėsimin e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes dhe identifikimin e faktorėve predispozues tė natyrės anatomike nė pacientėt me OSAS, qofshin tė rritur apo jo.

Te pacientėt e rritur, CBCT-ja kėrkohet zakonisht si njė ndihmė pėr identifikimin e faktorėve tė ndryshėm anatomikė predispozues pėr zhvillimin e OSAS; pėrveē kėsaj, pėrdoret gjithnjė e mė shumė nga dentistėt qė trajtojnė pacientėt me OSAS duke pėrdorur pajisje pėr avancimin mandibular (MAD) pėr tė hetuar gjendjen e shėndetit tė kondilit dhe artikulacionit temporomandibular (TMJ), gjė qė do tė nxitet nga kjo terapi. Sė fundi, gjen dobi tė madhe nė planifikimin e procedurave kirurgjikale, si tė tipit otolaringologjik ashtu edhe maksilofacial, si dhe nė simulimin e rezultateve me anė tė softuerit special.

Nė subjektet pediatrikė, faktori kryesor anatomik qė duhet kėrkuar ėshtė padyshim hipertrofia adeno-tonsilare; ndryshe nga ajo qė ndodh me pacientėt e rritur, pėr tė kufizuar ekspozimin ndaj rrezatimit jonizues, nė kėto raste ka njė tendencė nė rritje pėr tė ekzaminuar ēdo test imazherie tė kryer mė parė, pa kėrkuar njė CBCT specifike.

Konkluzionet

Edhe pse ka shumė dobi, CBCT-ja duhet tė konsiderohet gjithmonė si njė ndihmė e thjeshtė diagnostike; nė fakt ėshtė njė ekzaminim i kryer mbi njė pacient vigjilent dhe nė pozicion vertikal, i cili si rrjedhojė mund tė japė vetėm njė imazh tregues, tė pamjaftueshėm pėr tė pėrcaktuar praninė ose mungesėn e patologjisė.

Nė dritėn e asaj qė ėshtė diskutuar, mund tė thuhet se njė CBCT-ja duhet gjithmonė tė kėrkohet nga njė pacient i rritur me njė diagnozė ose dyshim tė fortė klinik tė OSAS pėrpara fillimit tė trajtimit; nė fushėn e pediatrisė, nuk duhet tė kėrkohet nė mėnyrė rutinore nga njė person me njė diagnozė ose dyshim tė fortė klinik pėr OSAS, por duhet tė hetohet tėrėsisht nėse ėshtė e mundur.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D