Mbi gjysma e popullsisė sė botės vuan nga dhimbja e kokės

| 18 Maj 2022 |

Mbi gjysma e popullsisė sė botės vuan nga dhimbja e kokės


Njė studim i publikuar nė Journal of Headache and Pain tregon se njė pjesė e madhe e popullsisė sė botės ka vuajtur nga cefalea apo migrena njė ose mė shumė herė nė vit.

"Qė nė vitin 2016, studimi Global Burden of Disease (GBD) i publikuar nė The Lancet e veēonte dhimbjen e kokės si njė nga shkaqet kryesore tė paaftėsisė globale nė tė gjitha vendet dhe rajonet e botės. Megjithatė, studimet e prevalencės mund tė ndryshojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme pėrsa u pėrket metodave dhe rasteve, tė cilat mund tė ndikojnė nė vlerėsimin e normave globale", thotė nėnshkruesi i parė i artikullit Lars Jacob Stovner (Universiteti i Shkencės dhe i Teknologjisė, Norvegji), i cili sė bashku me kolegėt kryen njė kėrkim bibliografik pėrmes PubMed me fjalėt kyēe "epidemiologjia e dhimbjes sė kokės" dhe "epidemiologjia e migrenės", duke shqyrtuar pėrkatėsisht mbi 18,000 dhe 6,000 artikuj.

Autorėt krijuan njė bazė tė dhėnash mė tė madhe se ajo e pėrdorur nė studimet GBD mbi cefalenė, duke vlerėsuar, bazuar nė 357 botimet e shqyrtuara, se tė paktėn njė herė nė njė vit tė caktuar, 52% e popullsisė botėrore ka pasur njė dhimbje koke ose migrenė nė 14% tė rasteve. Cefalea ka qenė muskulo-tensive nė 26% tė subjekteve dhe zgjati 15 ose mė shumė ditė nė muaj te 4.6% e subjekteve. Tė gjitha llojet e cefalesė ishin mė tė zakonshme te femrat sesa te meshkujt, veēanėrisht migrena (17% dhe 8.6%, respektivisht) dhe dhimbje koke tė vazhdueshme pėr mė shumė se dy javė (6% te femrat dhe 2,9% te meshkujt).

"Kemi zbuluar se prevalenca e dhimbjeve tė kokės jo vetėm qė mbetet e lartė nė mbarė botėn, por shkakton paaftėsi te shumica e njerėzve qė vuajnė prej saj. Pėr kėtė ėshtė e nevojshme tė shtohen pėrpjekjet parandaluese dhe terapeutike. Por, pėr tė matur efektivitetin e saj, ne duhet tė jemi nė gjendje tė monitorojmė prevalencėn e dhimbjeve tė kokės nė vende tė ndryshme", shkruajnė autorėt. Dhe Stovneri pėrfundon: "Meqenėse studimi ynė propozon njė metodė tė dobishme pėr vlerėsimin e normave botėrore tė cefalesė dhe migrenės nė botė, kėrkimet e ardhshme mund t'i pėrdorin kėto rezultate pėr tė matur suksesin e strategjive tė parandalimit dhe trajtimit me kalimin e kohės."

 

Journal of Headache and Pain 2022. Doi: 10.1186/s10194-022-01402-2Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D