Kurat nė shtėpi dhe Covid-19. Konfirmohet paracetamoli si mjekim efektiv te paucisimptomatikėt

| 13 Maj 2022 |

Kurat nė shtėpi dhe Covid-19. Konfirmohet paracetamoli si mjekim efektiv te paucisimptomatikėt


Paracetamoli ėshtė njė medikament efektiv nė trajtimin e pacientėve paucisimptomatikė Covid-19 pėr menaxhimin e simptomave tė tilla, si: ethet dhe dhimbjet, fakt tė cilit i shtohet njė profil i lartė sigurie dhe tolerance te tė rriturit dhe fėmijėt. AngeliniPharma e ka deklaruar kėtė nė pėrgjigje tė spekulimeve mediatike pėr protokollin "Paracetamol dhe pritje vigjilente".

Kompania kujton studimin e publikuar gushtin e kaluar nga Universiteti i Kembrixhit, i cili analizoi rolin e marrjes sė paracetamolit nga pacientėt qė vuajnė nga COVID-19, nė tė cilin u evidentua "edhe njė vlerė terapeutike nė profilaksinė parandaluese, e cila nuk gjendet pėr shembull, tek antiinflamatorėt".

Ai kujton pasazhin mė tė fundit juridik tė apelimeve tė ndryshme nė gjykatat administrative tė Italisė. Konkretisht, "vendimi i Kėshillit tė Shtetit ka qartėsuar njė herė e mirė lirinė e pėrshkrimit tė mjekut pėr terapitė shtėpiake dhe provat shkencore aktualisht tė disponueshme dhe tė shpėrndara ndėrkombėtarisht, duke konfirmuar efikasitetin terapeutik, sigurinė dhe tolerueshmėrinė e paracetamolit si njė antipiretik dhe qetėsues dhimbjesh edhe te pacientėt me Covid-19".

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D