Covid-19. Avantazhet qė paraqet mbi vdekshmėrinė nė spital pėrdorimi i aspirinės

| 14 Prill 2022 |

Covid-19. Avantazhet qė paraqet mbi vdekshmėrinė nė spital pėrdorimi i aspirinės


Pėrdorimi i hershėm i aspirinės lidhet me mundėsi mė tė ulėta tė vdekjes nė spital nė 28 ditė te tė rriturit e shtruar nė spital nė SHBA me COVID-19 mesatar, sipas njė studimi tė botuar nė JAMA Network Open. "Studime tė ndryshme vėzhguese sugjerojnė se pėrdorimi i aspirinės mund tė shoqėrohet me ulje tė vdekshmėrisė nė pacientėt e shtruar nė spital me rrezik tė lartė me COVID-19, por efikasiteti i kėtij bari te pacientėt me sėmundje tė moderuar nuk ėshtė studiuar mirė", shpjegon Jonathan Chow, Universiteti i Uashingtonit, autori kryesor i punimit.

Studiuesit mė pas u thelluan nė kėtė ēėshtje, duke studiuar 112,269 pacientė tė shtruar nė spital me COVID-19 mesatar, tė regjistruar nga 1 janari 2020 deri mė 10 shtator 2021 nė Shtetet e Bashkuara dhe duke analizuar efektet e administrimit tė aspirinės brenda ditės sė parė tė shtrimit nė spital. Rezultati parėsor ishte vdekshmėria spitalore nė 28 ditė dhe rezultatet dytėsore ishin embolia pulmonare dhe tromboza e venave tė thella. Kėshtu, vdekshmėria brenda spitalit ka ndodhur nė 10.9% tė pacientėve. Pas trajtimit, vdekshmėria brenda spitalit nė 28 ditė ishte dukshėm mė e ulėt tek ata qė morėn aspirinė (10.2% kundrejt 11.8%). Edhe shkalla e embolisė pulmonare ishte dukshėm mė e ulėt te pacientėt qė merrnin aspirinė (1.0% kundrejt 1.4%), por nuk ndodhte kėshtu nė trombozėn e venave tė thella.

Pacientėt qė morėn aspirinė herėt, nuk kishin norma mė tė larta tė hemorragjisė gastrointestinale, hemorragjisė cerebrale, ose transfuzionit tė gjakut dhe rezultati i pėrbėrė i komplikacioneve hemorragjike nuk ndodhi aq shpesh te kėta pacientė. Disa nėngrupe dukej se ishin veēanėrisht tė favorizuara nga administrimi dhe mes tyre, binin nė sy shumica e pacientėve mbi 60 vjeē dhe ata me sėmundje bashkėshoqėruese. "Do tė jenė tė nevojshme studime klinike me pėrzgjedhje rastėsore qė pėrfshijnė pacientė tė ndryshėm me COVID-19 mesatar, pėr tė vlerėsuar nė mėnyrėn e duhur efikasitetin e aspirinės tek individėt me gjendje qė paraqesin rrezik tė lartė vdekjeje",  pėrfundojnė autorėt.

 

JAMA Network Open 2022. doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.3890
http://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2022.3890Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D