Varianti Omicron. Vaksina e re specifike mRNA nė studim

| 27 Janar 2022 |

Varianti Omicron. Vaksina e re specifike mRNA nė studim


Vaksina e re specifike pėr Omicron pėr tė cilėn po punon njė kompani indiane mund tė jetė gati pėr rreth dy muaj. Lajmi, i zbuluar nga Reuters, shton gjithashtu se vaksina e re mund tė ketė nevojė pėr njė test tė vogėl nė Indi pėrpara se tė mund tė lanēohet si njė vaksinė pėrforcuese ose primare. Kompania Gennova Biopharmaceuticals, komentoi vetėm se "vaksina specifike kundėr Omicron ėshtė nė zhvillim e sipėr dhe shumė shpejt do tė jetė gati pėr prova klinike dhe do t'i nėnshtrohet miratimeve rregullatore".

Gjithashtu Reuters thekson se Gennova i ka dorėzuar tashmė tė dhėnat nga studimi i fazės 2 nė Agjencinė rregullatore tė barnave nė Indi tė vaksinės sė saj mRNA. Qeveria indiane kishte deklaruar nė studimin fillestar gjatė vitit tė kaluar se produkti ishte "i sigurt, i tolerueshėm dhe imunogjenik". Nėse vaksina merr miratimin pėr pėrdorim urgjent, ajo do tė ishte vaksina e parė mRNA e vendit kundėr COVID-19, si ato qė tashmė janė zhvilluar nga Pfizer dhe Moderna. Deri mė sot, infeksionet me COVID-19 nė Indi janė rritur ndjeshėm ditėt e fundit, duke e ēuar numrin e pėrgjithshėm tė rasteve qė nga fillimi i pandemisė nė mbi 39 milionė me afėrsisht 490,000 vdekje. Ndėrkohė, Pfizer Inc tha javėn e kaluar se vaksina e saj COVID-19, e ridizajnuar posaēėrisht pėr variantin e koronavirusit Omicron, mund tė jetė gati pėr lanēim deri nė fund tė marsit.

Cristoforo Zervos
https://www.reuters.com/world/india/indias-gennova-working-omicron-specific-covid-19-vaccine-source-2022-01-17/ Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D