Rezistenca ndaj antibiotikėve. Disa bllokues enzimatikė mund ta eliminojnė problemin

| 24 Janar 2022 |

Rezistenca ndaj antibiotikėve. Disa bllokues enzimatikė mund ta eliminojnė problemin


Njė klasė e re bllokuesish enzimatikė mund tė ndalė aktivitetin e enzimave tė rezistencės metalo-beta-laktamaze (MBL), duke e lėnė antibiotikun tė lirė pėr tė sulmuar dhe vrarė bakteret si E. Coli nė laborator dhe nė infeksionet te minjtė, sipas njė studimi tė botuar nė Nature Chemistry. Studiuesit ekzaminuan qindra mijėra substanca kimike pėr tė parė se cilat prej tyre mund tė lidheshin fort me MBL-tė pėr tė penguar funksionimin e tyre dhe cilat nuk reagonin me asnjė proteinė njerėzore.

Duke pėrdorur kristalografinė, autorėt zbuluan se indol-karboksilatet lidhen me MBL-tė nė mėnyrė krejtėsisht tė ndryshme nga ēdo medikament tjetėr. Nė fakt, ato imitojnė ndėrveprimin e antibiotikut me MBL-tė. Pas zbulimit fillestar, studiuesit ndryshuan kimikisht aspektet e barnave pėr t'i bėrė ato sa mė efektive qė tė ishte e mundur dhe i testuan nė kombinim me karbapenemet kundėr baktereve rezistente ndaj shumė barnave, si nė laborator, ashtu edhe te minjtė. Karbapenemet, tė tilla si meropenemi, janė njė grup antibiotikėsh qė pėrdoren shpesh si "zgjidhja e fundit", tė dobishme pėr trajtimin e infeksioneve tė rėnda, rezistente ndaj shumė barnave kur barnat e tjera, si penicilina, kanė dėshtuar, por MBL-tė i pengojnė ato tė funksionojnė. Barnat e reja tė mundshme nė kombinim me karbapenemet ishin pesė herė mė tė fuqishme nė trajtimin e infeksioneve tė rėnda bakteriale sesa vetėm karbapenemet, edhe nė njė dozė mė pak tė pėrqendruar, me vetėm efekte anėsore tė lehta te minjtė.

"Ky hulumtim ėshtė kulmi i viteve tė punės, nga shqyrtimi i bibliotekave tė mėdha tė substancave kimike, deri te testimi i barnave mė tė mira kandidate nė studimet laboratorike paraklinike. Ne po e avancojmė nė mėnyrė aktive kėtė lloj tė ri bari drejt studimeve klinike te njerėzit, veēanėrisht nė vendet me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme, ku rezistenca ndaj antibiotikėve karbapenemė ėshtė e pėrhapur", pėrfundon Christopher Schofieldi, nga Instituti Inéos Oxford nė Universitetin e Oksfordit, autor kryesor i studimit.

 

Nature Chemistry 2021. Doi: 10.1038/s41557-021-00831-x
https://doi.org/10.1038/s41557-021-00831-x

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D