COVID-19, njė antiviral oral i disponueshėm

| 21 Janar 2022 |

COVID-19, njė antiviral oral i disponueshėm


Antivirali i parė kundėr COVID-19 ėshtė i disponueshėm qė nga fillimi i janarit dhe mund tė merret nga goja. Ky ėshtė molnupiravir antiviral, i aftė tė luftojė infeksionin dhe tė parandalojė rrezikun e shtrimit nė spital me 30%.

Medikamenti ėshtė licencuar pėr trajtimin e pacientėve me COVID-19, jashtė spitalit, me sėmundje tė lehta deri nė mesatare dhe qė kanė kushte klinike dhe sėmundje shoqėruese qė mund tė pėrfaqėsojnė faktorė rreziku specifik pėr zhvillimin e formave mė tė rėnda.

Nė fakt, ekzistojnė disa faktorė rreziku qė lidhen me njė prognozė mė tė keqe:

• mosha
• diabeti mellitus
• neoplazitė
• insuficienca renale kronike
• sėmundjet kronike tė mushkėrive.

Molnupiravir funksionon duke ndėrhyrė nė aftėsinė e virusit pėr t'u riprodhuar, duke qenė se nuk synon proteinėn Spike, efektiviteti i tij nuk varet nga variantet. Megjithatė, efektiviteti i tij kushtėzohet nga kohėzgjatja e trajtimit, i cili duhet tė fillojė jo mė vonė se 5 ditė pas fillimit tė sėmundjes, pas konfirmimit me njė tampon pozitiv dhe mė idealja do tė ishte brenda 72 orėve. Pėrparimi nė forma tė rėnda tė Covid-19, me pėrfshirjen e mushkėrive, ndodh pas disa ditėsh nga fillimi i infeksionit, por kohėzgjatja e kėsaj periudhe ėshtė shumė e ndryshueshme. Pėr mė tepėr, situata ndonjėherė mund tė precipitojė brenda pak orėsh dhe tė kėrkojė menjėherė kujdes intensiv. Pacientėt qė trajtohen me molnupiravir zgjidhen nga mjekėt e pėrgjithshėm ose USCA-tė, ndėrsa receta varet nga mjekėt qė operojnė brenda ambienteve tė identifikuara nga rajonet pėr administrim.

Pėr cilėt pacientė bėhet fjalė?

Pacientėt me tė paktėn njė nga faktorėt e mėposhtėm tė rrezikut tė lidhur me zhvillimin e sėmundjes sė rėndė kanė tė drejtė pėr trajtim:

• patologji onkologjike ose onko-hematologjike nė fazėn aktive
• insuficienca renale kronike (duke pėrjashtuar pacientėt nė dializė ose me eGFR <30 mL/min/1,73 m2)
• sėmundje tė rėnda pulmonare
• imunodefiēencė primare ose e fituar
• obeziteti (BMI> = 30)
• sėmundje tė rėnda kardiovaskulare (dėshtimi i zemrės, sėmundja e arterieve koronare, kardiomiopatia)
• diabeti mellitus i pakompensuar.

Terapia

Terapia konsiston nė marrjen e katėr kapsulave nė ditė, pėr 5 ditė gjithsej .

Ky medikament ėshtė njė mjet i rėndėsishėm shtesė pėr tė luftuar rreziqet qė lidhen me infeksionin, megjithatė nuk mund tė konsiderohet njė alternativė ndaj vaksinave.
Sipas indikacioneve tė NIH tė SHBA-sė, antivirali rekomandohet si linja e katėrt e terapisė, nė rastet kur terapitė e tjera si, kombinimi nirmatrelvir + ritonavir, sotrovimab dhe remdesivir nuk janė tė disponueshme ose tė mundshme.

Burimi:

• AIFA
• The COVID-19 Treatment Guidelines Panel's Statement on Therapies for High-Risk, Non-hospitalized Patients With Mild to Moderate COVID-19. NIH 2021Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D