Maskat reduktojnė ndjeshėm pėrhapjen e SARS-CoV-2. Konfirmime nga njė studim i ri

| 19 Janar 2022 |

Maskat reduktojnė ndjeshėm pėrhapjen e SARS-CoV-2. Konfirmime nga njė studim i ri


Njė studim i ri eksperimental i botuar nė Journal of Infectious Diseases ka treguar se njė distancė fizike prej rreth njė metėr gjatė pėrdorimit tė njė maske mbi hundė dhe gojė ėshtė po aq efektive nė reduktimin e ekspozimit ndaj aerosoleve ose pikave tė tilla sa njė distancė prej gati dy metrash pa mbuluar fytyrėn. "Patogjenėt viralė si SARS-CoV-2 nė ajėr mund tė kapsulohen dhe transmetohen pėrmes pikave tė lėngshme ose aerosoleve gjatė frymėmarrjes" tha Jonathan Reyes, nga Universiteti i Floridės Qendrore, autori kryesor i studimit. "Ne u pėrpoqėm tė matim numrin dhe shtrirjen e pikave dhe aerosoleve nė distanca midis 30 cm dhe rreth dy metra nė situata tė ndryshme" vazhdon eksperti.

Studiuesit u kėrkuan 14 individėve midis moshės 21 dhe 31 vjeē qė tė flisnin ose kolliten pėr pesė minuta pa mbajtur mbulesė hunde dhe gojė, pa vendosur njė maskė pambuku me njė shtresė ose njė maskė kirurgjikale me tre shtresa. Ekspertėt mė pas analizuan situatėn me njė pajisje tė imazhit tė grimcave planare, njė interferometėr dhe njė madhėsi tė grimcave aerodinamike. Pa mbulesa fytyre, pikat dhe aerosolet u zbuluan deri nė 1.25 m kur njerėzit flisnin dhe deri nė 1.37 m kur kolliteshin. Me maskėn e pėlhurės, distancat maksimale tė arritura nga grimcat u reduktuan nė 0,61 m kur ata flisnin dhe 0,67 m kur kolliteshin. Sė fundi, duke pėrdorur maskėn kirurgjikale njė pėrdorimshe, distanca e arritur nga grimcat u reduktua mė tej nė 0.15 m, pėr tė dy skenarėt e emetimit. Maska prej pėlhure ėshtė e prirur tė shmangė aerosolet dhe pikat duke i bėrė ato tė pėrhapen mė tej vertikalisht dhe mė evidente gjatė kollitjes. "Tė gjitha llojet e mbulesave tė fytyrės zvogėlojnė volumin e nxjerrė dhe distancėn e pėrhapjes, por maska kirurgjikale njė pėrdorimshe  ishte mė efektive nė reduktimin e tė dy variablave" pėrfundojnė autorėt.

Journal of Infectious Diseases 2022. Doi: 10.1093/infdis/jiab609
https://doi.org/10.1093/infdis/jiab609 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D