Covid-19 pasohet nga rritja e vlerave tė presionit tė gjakut te tė rriturit

| 18 Janar 2022 |

Covid-19 pasohet nga rritja e vlerave tė presionit tė gjakut te tė rriturit


Pandemia COVID-19 duket se ėshtė e lidhur me njė shtim tė presionit tė gjakut tek amerikanėt e moshės sė mesme.

"Nė fillim tė pandemisė, shumica e njerėzve nuk kujdeseshin pėr veten. Rritja e presionit tė gjakut ishte ndoshta e lidhur me ndryshimet nė zakonet e tė ngrėnit, shtimin e konsumit tė alkoolit, pakėsimin e aktivitetit fizik, respektimin e dobėt tė terapive  farmakologjike, stresin mė tė madh emocional dhe mungesėn e gjumit", shpjegoi Luke J. Laffin, nga Cleveland Clinic, emri i parė i artikullit. "Dhe ne e dimė se edhe rritjet e vogla tė presionit tė gjakut shtojnė rrezikun pėr iktus dhe ngjarje tė tjera tė pafavorshme kardiovaskulare", vazhdoi ai. Meqenėse ishte i paqartė ndikimi i pandemisė nė presionin e gjakut, ekipi hulumtues donte tė analizonte ndryshimet te tė rriturit nė Shtetet e Bashkuara. Pėr ta bėrė kėtė, janė pėrdorur tė dhėna nga afro 500,000 punonjės, sė bashku me partnerėt e tyre, me moshė mesatare 45.7 (11.1) vjeē, pjesėmarrės nė programin Wellness, tė cilėt e kanė matur presionin e gjakut ēdo vit nga viti 2018, deri nė vitin 2020.

Individėt u ndanė nė 4 grupe nė bazė tė presionit tė gjakut: hipertensioni normal, i ngritur, hipertensioni i fazės 1 dhe 2. Ėshtė konstatuar se nga prilli deri nė dhjetor 2020, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2019, ka pasur njė rritje ēdo muaj tė presionit mesatar tė gjakut, i cili varionte nga 1.1 deri nė 2.5 mmHg pėr atė sistolik dhe nga 0.14 deri nė 0.53 mmHg pėr atė diastolik. Shtimi mė i madh nė tė dyja llojet e presionit tė gjakut u pa te gratė, presioni i gjakut sistolik te tė moshuarit dhe presioni diastolik te tė rinjtė. Pėr mė tepėr, krahasuar me para-pandeminė, nė pandemi, 26.8% e pjesėmarrėsve u riklasifikuan nė njė grup me presion mė tė lartė, ndėrsa vetėm 22%, nė njė grup me presion mė tė ulėt.

"Nevojitet mbikėqyrje e vazhdueshme e presionit tė gjakut te tė rriturit amerikanė pas pandemisė pėr tė vlerėsuar qėndrueshmėrinė e rritjeve tė raportuara kėtu", shkruajnė autorėt, tė cilėt pranojnė kufizimet e studimit. "Ndėrhyrjet e shėndetit publik qė pėrforcojnė nevojėn pėr tė adresuar problemet kronike mjekėsore, edhe gjatė njė pandemie, mbeten vendimtare", pėrfundojnė ata.

Circulation 2021. Doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.121.057075.
https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.057075


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D