Mirėqenia e nxėnėsve gjatė Covid-19

| 10 Janar 2022 |

Mirėqenia e nxėnėsve gjatė Covid-19


Sipas njė studimi tė publikuar nė Plos One, nė Uells, mirėqenia e nxėnėsve gjatė pandemisė Covid-19 ndryshon sipas gjinisė, pėrkatėsisė etnike dhe gjendjes sė privimit. U zbulua se tė qenit vajzė ose nė shkollė tė mesme ishin parashikues pėr t'u ndjerė mė pak tė lumtur, pėr tė pasur vėshtirėsi emocionale dhe mė shumė ankth. Pėr tė favorizuar mirėqenien e tyre, fėmijėt mė tė vegjėl duhet tė luajnė dhe tė takohen me shokėt, ndėrsa fėmijėt mė tė mėdhenj dhe tė rinjtė duan mė shumė mbėshtetje pėr shėndetin mendor, veēanėrisht pėr ankthin dhe presionet qė lidhen me mėsimin nė distancė.

Nė veēanti, studimi pėrdori 2 sondazhe tė plotėsuara nė internet, nė periudhėn shtator 2020-shkurt 2021, nga 6,291 nxėnės tė moshės 8 deri 25 vjeē nga 81 shkolla nė Uells. Autorėt kryen disa analiza, pėrfshirė njė analizė cilėsore tematike dhe bėnė matje specifike pėr ankthin dhe vėshtirėsitė emocionale dhe tė sjelljes. Kėshtu, mirėqenia ishte mė e lartė te fėmijėt e shkollave fillore dhe djemtė, ndėrsa mė e ulėt te vajzat dhe tek ata qė nuk e tregonin gjininė. Njerėzit qė luanin sė bashku ndiheshin mė mirė, ishin tė etnisė aziatike, kishin njė zonė tė sigurt lojėrash ose flinin mė shumė. Ndėr mė tė mėdhenjtė, ata me etni tė pėrzier raportuan mirėqenie mė tė ulėt. Pėr tė mbėshtetur mirėqenien e tyre, nxėnėsit e shkollave fillore pohuan se donin tė rrinin mė shumė me shokėt, ndėrsa pėr fėmijėt mė tė mėdhenj dhe tė rinjtė, mirėqenia mė e mirė kishte tė bėnte, pėrgjithėsisht, me shėndetin mendor. Ankthi dhe presioni pėr shkak tė mėsimit online ishin ndėr problemet e raportuara nga mė tė mėdhenjtė. Megjithatė, nga pėrgjigjet e disa pjesėmarrėsve, autorėt nxorėn aspekte tė mundshme pozitive qė rrjedhin nga mėsimi online.

Studimi dha rekomandime qė nxjerrin nė pah nevojėn pėr tė luajtur dhe socializimin te mė tė vegjlit, si dhe mbėshtetjen specifike pėr shėndetin mendor te mė tė mėdhenjtė. "Prandaj, mbrojtja e lojės, socializimi dhe mirėqenia janė thelbėsore pėr tė shmangur zgjerimin e pabarazive dhe pėr tė garantuar qė mirėqenia tė mbetet njė prioritet. Ėshtė e qartė se mėsimi online ishte shkak ankthi pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme, kėshtu qė kthimi nė shkollė duhet tė sigurojė njė tranzicion tė qetė nė mėsimdhėnien ballė pėr ballė, me nevojėn pėr tė ulur presionin mbi vlerėsimet/rezultatet dhe pėr t'u pėrqendruar nė mirėqenie, si prioritet dhe mbėshtetje pėr tė ardhmen", shkruajnė studiuesit.

Plos ONE 2021. Doi: 10.1371/journal.pone.0260640
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0260640Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D