Bullizmi. Nė shėnjestėr tė tij janė edhe fėmijėt alergjikė

| 17 Dhjetor 2021 |

Bullizmi. Nė shėnjestėr tė tij janė edhe fėmijėt alergjikė


Duket se fėmijėt me alergji janė bėrė shėnjestra e bullizmit. Alarmi vjen, pėrveēse nga studime tė ndryshme, edhe drejtpėrdrejt nga kongresi i Shoqatės Italiane tė Alergologjisė, Astmės dhe Imunologjisė Klinike (SIAAIC). Sipas ekspertėve, prindėrit dhe mėsuesit duhet tė ndėrgjegjėsohen pėr ēėshtjen e bullizmit nė rastet e alergjive dhe jo vetėm pėr alergjitė ushqimore.

"Bullizmi i lidhur me alergjitė ushqimore ose sėmundje tė tjera alergjike mund tė ketė njė ndikim tė thellė nė cilėsinė e jetės sė pacientėve tė rinj, me pasoja afatgjata nė mirėqenien e tyre psiko-fizike", tha Gianenrico Senna, president i SIAAIC-ut. "Prandaj ėshtė e nevojshme qė tė kemi njė ndėrgjegjėsim mė tė madh pėr fenomenin e bullizmit ndaj tė prekurve nga alergjitė, si dhe pėr problemin e alergjive nė vetvete, nė komunitetet shkollore dhe nė vende tė tjera nė rrezik: pėrveē bisedės me prindėrit, nė mėnyrė qė ata tė mėsojnė tė njohin shenjat e shqetėsimit, ėshtė i nevojshėm trajnimi i mėsuesve dhe shpėrndarja e informacionit tė saktė mbi alergjitė nė komunitet, pėr tė ulur stigmėn ndaj pacientėve dhe pėr t'i mbrojtur ata nga bullizmi", vijoi ai. Ngacmimi i individėve qė vuajnė nga alergjia ėshtė theksuar nė studime tė shumta, si ai nė SHBA, qė u botua kohėt e fundit nė Journal of Pediatric Psychology dhe u krye me 121 individė tė grupmoshės 9-15 vjeē qė ishin diagnostikuar me alergji ushqimore, si edhe me prindėrit e tyre. Ėshtė zbuluar se 33% janė ngacmuar tė paktėn njė herė pėr shkak tė alergjisė sė tyre, nė shumicėn e rasteve nga shokėt e klasės dhe nė shkollė. Megjithatė, vetėm 12% e prindėrve ishin tė vetėdijshėm pėr kėtė.

"Ne jemi mėsuar tė mendojmė se bullizmi ka si objektiv ata qė kanė njė defekt fizik, ose ata qė konsiderohen "tė ndryshėm": siē janė fėmijėt mė tė shėndoshė ose fėmijėt me aftėsi tė kufizuara", shpjegoi Ilaria Baiardini, nga Universiteti i Gjenovės dhe Universiteti Humanitas i Milanos. "Por, sot, fėmijėt me sėmundje kronike tė "padukshme" identifikohen dhe etiketohen si tė tillė, siē mund tė flitet nė rastet e alergjisė". Kėta individė mund tė duken "tė dobėt dhe tė sulmueshėm", pasi sėmundja e tyre pėrcakton disa kufizime, pėrfshirė pjesėmarrjen nė aktivitete nė grup.
Psikologu dhe psikoterapisti theksoi gjithashtu faktin se ngacmuesit nuk vijnė vetėm pėr tė tallur fėmijėn, por nė disa raste ata shkojnė mė tej, pėr shembull duke i detyruar tė hanė ushqimin qė duhet shmangur, episode kėto qė mund ta vėnė viktimėn nė rrezik pėr pasoja tė rėnda.


Burimi: Doktor33.al
Journal of Pediatric Psychology 2021. Doi: 10.1093/jpepsy/jsab099
https://doi.org/10.1093/jpepsy/jsab099

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D