Covid-19. Terapia antivirale bllokon virusin sincicial respirator dhe replikimin e Sars-CoV-2

| 15 Dhjetor 2021 |

Covid-19. Terapia antivirale bllokon virusin sincicial respirator dhe replikimin e Sars-CoV-2


Nė njė studim tė botuar nė Science, studiues nga Instituti i Shkencave Biomjekėsore nė Universitetin e Xhorxhias, nė bashkėpunim me kolegėt nga Universiteti Emory nė Atlanta dhe Instituti i Kėrkimeve Biomjekėsore tė Teksasit nė San Antonio, pėrshkruajnė njė analog tė ribonukleozidit, 4'-fluorouridine (4' -FlU), i cili ka aktivitet tė fuqishėm antiviral kundėr SARS-CoV-2 dhe viruseve tė tjera tė ARN-sė respiratore nė kulturat qelizore, modelet e kafshėve dhe organoidet e epitelit tė rrugėve njerėzore tė frymėmarrjes, tė cilat janė replikime nė miniaturė tė organeve dhe indeve njerėzore qė rrjedhin nga qelizat staminale shumė tė fuqishme tė induktuara, ose nga qelizat dhe indet e rritura edhe tė llojit tumoral.

"Pandemia COVID-19 dhe rishfaqja e infeksioneve tė virusit tė ARN-sė respiratore si virusi sincicial respirator (RSV) te fėmijėt, ka nxitur nevojėn urgjente pėr tė zhvilluar terapi orale antivirale me spektėr tė gjerė dhe 4'-FlU ėshtė shumė premtues", thotė Richard Plemper, koordinator studimi dhe drejtor i Qendrės pėr Kėrkime Translacionale Antivirale nė Xhorxhia, duke deklaruar se bari nuk vepron si mutagjen, por nxit pėrfundimin e polimerazės virale duke ndėrprerė riprodhimin e gjenomit. "Remdesiviri, njė antiviral me spektėr tė gjerė me veprim tė drejtpėrdrejtė, mbetet molekula e vetme e aprovuar kundėr infeksionit SARS-CoV-2, por kėrkon administrim intravenoz. Kufizimi pasues pėr pacientėt e shtruar nė spital komprometon efektin klinik pasi trajtimi shpesh fillon vonė nė ciklin e infeksionit dhe nuk mund tė pėrshkruhet nė baza ambulatore", shpjegojnė autorėt, tė cilėt testuan 4'-FlU kundėr varianteve tė ndryshme tė SARS-CoV-2 te qelbėsit dhe kundėr RSV-sė te minjtė. Duke vepruar kėshtu, ata zbuluan se bari bllokon fuqishėm replikimin e SARS-CoV-2 te qelbėsit, duke pėrfshirė variantet gama dhe delta dhe shtyp nė mėnyrė efektive RSV-nė te mushkėritė e minjve.

 "4'-fluorouridine ėshtė i vetmi antiviral oral i disponueshėm aktualisht kundėr SARS-CoV-2 dhe ėshtė tashmė aktiv kur jepet njė herė nė ditė, faktor shumė i rėndėsishėm nė garantimin e respektimit tė terapisė", vazhdon Plemperi. Dhe ai pėrfundon: "Administrimi oral njė herė nė ditė i 4'-fluorouridines te minjtė dhe qelbėsit redukton ndjeshėm barrėn e RSV-sė dhe SARS-CoV-2, pėrkatėsisht, duke e filluar trajtimin 24 (RSV) ose 12 (SARS-CoV-2) orė pas infektimit. Kėto rezultate e pėrshkruajnė 4'-FlU si njė frenues oral me spektėr tė gjerė i viruseve kryesore tė ARN-sė, duke e bėrė atė njė opsion premtues terapeutik pėr sėmundjen RSV dhe COVID-19.


Science 2021. Doi: 10.1126/science.abj5508
http://doi.org/10.1126/science.abj5508

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D