Maska transparente mund tė pėrmirėsojė komunikimin midis mjekut dhe pacientit

| 9 Dhjetor 2021 |

Maska transparente mund tė pėrmirėsojė komunikimin midis mjekut dhe pacientit

Sipas njė studimi tė publikuar nė Jama Network Open, ato mund tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e komunikimit me pacientėt me dėmtim tė dėgjimit, por jo vetėm


"Pėrshtatja e maskės nė pėrgjigje tė pandemisė Covid-19 ndryshon komunikimin e pėrditshėm. Ne u pėrpoqėm tė kuptonim pengesat e komunikimit qė lidhen me pėrdorimin e maskave nė ndėrveprimet mjek-pacient dhe veēanėrisht nė individėt e shurdhėr dhe me vėshtirėsi nė dėgjim", shpjegon Jacqueline Chu, nga Shkolla Mjekėsore e Harvardit, Boston, autorja e parė e studimit.

Studiuesit studiuan njė kampion qė pėrfshinte 1,000 individė nga popullata e pėrgjithshme, 123 punonjės tė kujdesit shėndetėsor dhe 45 punonjės tė kujdesit shėndetėsor tė shurdhėr ose me vėshtirėsi nė dėgjim nė Shtetet e Bashkuara nė janar 2021. Tė anketuarit panė dy video tė shkurtra tė njėrit prej autorėve tė studimit tė veshur me njė mbulesė standarde N95 dhe iu pėrgjigjen pyetjeve nė lidhje me pėrdorimin, komunikimin, preferencat dhe pėrshtatjen me maskėn. Perceptimet e pjesėmarrėsve u vlerėsuan veēanėrisht nė lidhje me pėrdorimin e tė dy llojeve tė maskave nė lidhje me komunikimin dhe aftėsinė pėr tė shprehur emocione.

Pasi panė videon qė tregonte njėrin prej autorėve tė studimit tė veshur me njė maskė transparente pėr fytyrėn N95, 781 njerėz (78.1%) nė popullatėn e pėrgjithshme, 109 punonjės tė shėndetit tė pėrgjithshėm (88.6%) dhe 38 punonjės tė kujdesit dėgjimit tė dėmtuar (84.4%) ishin nė gjendje tė identifikonin emocionin e shprehur, nė ndryshim nga 201 (20.1%), 25 (20.5%) dhe 11 (24.4%) nė videon qė tregon maskėn standarde N95 mat.

Nė popullatėn e pėrgjithshme, 450 individė (45.0%) i pėlqeu ndėrveprimi me njė profesionist tė kujdesit shėndetėsor qė mbante njė maskė transparente pėr fytyrėn; 76 punonjės tė shėndetit tė pėrgjithshėm (61.8%) dhe 37 punonjės shėndetėsorė tė shurdhėr ose me vėshtirėsi nė dėgjim (82.2%) thanė se do tė ndiheshin mė rehat duke mbajtur njė maskė transparente pėr fytyrėn pėr tė komunikuar me pacientėt.

Pėr mė shumė informacion:

Patient and Health Care Worker Perceptions of Communication and Ability to Identify Emotion When Wearing Standard and Transparent Masks. Jacqueline N. Chu, MD1,2; Joy E. Collins, MPH2,3; Tina T. Chen4; et al. JAMA Netw Open. 2021;4(11):e2135386.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D