Covid-19, vaksinat nėn optikėn e EMA-s pėr miratim. Ja cila ėshtė koha e parashikuar

| 6 Dhjetor 2021 |

Covid-19, vaksinat nėn optikėn e EMA-s pėr miratim. Ja cila ėshtė koha e parashikuar


Vaksina kineze e Sinovac Vero Cell, rusja Sputnik, Vidprevtyn nga kompania franceze Sanofi Pasteur dhe Vla2001 nga Valneva, gjithashtu franceze, e cila sė fundmi pėrfundoi nėn optikėn e agjencisė evropiane tė barnave Ema. Janė 4 vaksina kundėr Covid-19 pėr tė cilat organi rregullator i BE-sė po i nėnshtrohet procedurės sė rishikimit tė vazhdueshėm, njė mekanizėm rishikimi i cili pėrshpejton vlerėsimin sepse lejon  analizimin e tė dhėnave mbi produktin kur ai bėhet i disponueshėm. Ndėrsa vaksina e pestė, ajo amerikane e Novavax pėr tė cilėn EMA po shqyrton kėrkesėn pėr autorizim pėr tregtim, pritet tė dalė nė fund tė vitit.

"Mund tė autorizohet brenda pak javėsh", konfirmoi sė fundi drejtori ekzekutiv i Ema, Emer Cooke, nė njė seancė dėgjimore nė Bruksel nė Komisionin ENVI tė Parlamentit Evropian. Duke marrė parasysh 4 vaksinat e autorizuara tashmė nė BE - Comirnaty nga Pfizer / BioNTech, Spikevax nga Moderna, Vaxzevria nga AstraZeneca dhe vaksina e Janssen, J&J - deri nė fund tė 2021, 2 vjet pas lajmit tė parė mbi qarkullimin e koronavirusit tė ri nė Kinė, prandaj 5 produkte do tė jenė tė disponueshme pėr imunizimin kundėr Sars-CoV-2.

Vaksinat e bazuara nė teknologji tė ndryshme: Pfizer dhe Moderna janė mRna, njė vektor viral AstraZeneca dhe J&J, ėshtė proteina Novavax. Platformat e pėrdorura pėr 4 vaksinat nė rishikimin ciklik janė gjithashtu tė ndryshme: ato pėrmbajnė viruse tė inaktivizuar Sinovac dhe Valneva Sars-CoV-2, ėshtė njė vektor viral Sputnik dhe proteinė Vidprevtyn.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D