Antidepresivėt dhe Covid-19. Studimi demonstron efektin e tyre nė reduktimin e vdekshmėrisė

| 24 Nėntor 2021 |

Antidepresivėt dhe Covid-19. Studimi demonstron efektin e tyre nė reduktimin e vdekshmėrisė


Dy studime tė publikuara sė fundmi mbėshtesin faktin se disa barna kundėr depresionit dhe nė veēanti, fluoksetina dhe fluvoksamina, mund tė pėrdoren pėr tė reduktuar ashpėrsinė e COVID-19, duke ulur rrezikun e vdekjes. Studimi i parė, i publikuar nė Jama Network Open dhe i drejtuar nga Tomiko Oskotsky (Universiteti i Kalifornisė, San Francisko), analizoi njė kampion prej 500,000 pacientėsh. "Pėrdorimi i antidepresivėve mund tė reduktojė nivelin e disa citokinave pro-inflamatore qė mendohet se janė tė pėrfshira nė zhvillimin e formės sė rėndė tė COVID-19. Nė studimet e fundit, ėshtė raportuar njė lidhje midis pėrdorimit tė antidepresivėve dhe uljes sė vdekshmėrisė te pacientėt me COVID-19; kjo ėshtė arsyeja pse kemi dashur tė shqyrtojmė kėtė ēėshtje", shpjegojnė autorėt.

Nga popullsia e marrė nė konsideratė, 84,000 njerėz rezultuan pozitivė pėr COVID dhe, nga kėta, 3,401 u trajtuan me frenues selektivė tė rikapjes sė serotoninės (SSRI). Konkretisht, 470 vetė morėn vetėm fluoksetinė, 481 fluoksetinė ose fluvoksaminė dhe 2,898, trajtuan SSRI tė tjera. Ekspertėt vunė nė dukje se pacientėt qė merrnin fluoksetinė, patėn njė ulje prej 28% tė rrezikut tė vdekjes nga infeksioni SARS-CoV-2, krahasuar me ata qė nuk pėrdornin asnjė antidepresiv. Rezultate tė krahasueshme u morėn edhe pėr fluvoksaminėn, ndėrsa pėr SSRI-tė e tjera ulja nuk ishte statistikisht e rėndėsishme. Studimi i dytė, i botuar nė Lancet Global Health dhe i drejtuar nga Edward Mills (Universiteti McMaster nė Hamilton, Kanada), studioi 741 pacientė qė ishin caktuar tė merrnin fluvoksaminė dhe 756, placebo. Pėrqindja e pacientėve tė vėzhguar nė njė mjedis urgjence COVID-19 pėr mė shumė se 6 orė, ose tė transferuar nė njė spital terciar pėr shkak tė COVID-19, ishte mė e ulėt nė grupin e fluvoksaminės sesa nė atė tė placebos dhe nė grupin e fluvoksaminės, ndodhėn mė pak vdekje sesa nė grupin e placebos.

Rezultatet e kėtyre studimeve mbėshtesin provat se SSRI-tė mund tė reduktojnė ashpėrsinė e COVID-19 qė reflektohet nė reduktimin e rrezikut tė vdekjes. Megjithatė, do tė nevojiten mė shumė kėrkime dhe studime klinike me pėrzgjedhje rastėsore, pėr tė sqaruar efektin e SSRI-ve nė pėrgjithėsi dhe mė konkretisht, tė fluoksetinės dhe fluvoksaminės, mbi ashpėrsinė e rezultateve tė COVID-19.

JAMA Network Open 2021. Doi: 10.1001/jamanetworkopen.2021.33090
http://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2021.33090Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D