Ēfarė dimė pėr variantet SARS-CoV-2

| 16 Nėntor 2021 |

Ēfarė dimė pėr variantet SARS-CoV-2


Ēfarė ėshtė mutacioni i virusit?

Kur njė virus replikohet ose bėn kopje tė vetvetes, ndonjėherė ndryshon lehtėsisht. Kėto ndryshime quhen "mutacione". Njė virusi me njė ose mė shumė mutacione tė reja, i referohemi si njė "variant" i virusit origjinal.
Deri mė tani, janė identifikuar qindra variante tė kėtij virusi nė mbarė botėn. OBSH-ja dhe rrjeti i saj ndėrkombėtar i ekspertėve monitorojnė vazhdimisht modifikimet, nė mėnyrė qė, nėse identifikohen mutacione tė rėndėsishme, OBSH-ja tė njoftojė vendet mbi ndėrhyrjet qė duhen bėrė pėr tė parandaluar pėrhapjen e atij varianti.

Ēfarė dimė pėr variantet mė shqetėsuese tė virusit SARS-CoV2?

Nė Itali, sipas tė dhėnave tė Sistemit tė Integruar tė Mbikėqyrjes sė varianteve tė SARS-CoV-2, tė pėrfshira nė buletinin mė tė fundit tė Institutit tė Lartė tė Shėndetėsisė, nė periudhėn 17 korrik-30 gusht 2021 mbizotėron varianti Delta, njė shifėr e pritshme dhe nė pėrputhje me tė dhėnat evropiane.
Ja, cilat janė variantet qė shqetėsojnė mė shumė ekspertėt e OBSH-sė dhe tė ECDC-sė (Varianti VO: variants of concern):

• Varianti Alfa (varianti VOC 202012/01, i njohur gjithashtu si B.1.1.7) i identifikuar pėr herė tė parė nė Britaninė e Madhe.
Ky variant ka pasur transmetueshmėri mė tė madhe se variantet qė qarkullonin mė parė. Transmetueshmėria mė e madhe e kėtij varianti pėrkthehet nė njė numėr mė tė madh absolut tė infeksioneve, duke pėrcaktuar kėshtu edhe njė shtim tė numrit tė rasteve tė rėnda.

• Varianti Beta (Varianti 501Y.V2, i njohur gjithashtu si B.1.351) i identifikuar nė Afrikėn e Jugut.
Tė dhėnat paraprake tregojnė se, megjithėse nuk shfaq transmetueshmėri mė tė madhe, ky variant mund tė nxisė njė efekt tė pjesshėm tė "arratisjes imune" (immune escape) pėrballė disa antitrupave monoklonalė. Duke qenė se ky efekt mund tė ndikojė potencialisht nė efikasitetin e antitrupave tė induktuar nga vaksina, ky variant monitorohet me kujdes.

• Varianti Gama (Varianti P.1) me origjinė nė Brazil
Studimet kanė treguar njė shtim tė mundshėm tė transmetimit dhe rrezik tė mundshėm pėr t'u riinfektuar. Nuk ka dėshmi pėr ashpėrsi tė shtuar tė sėmundjes.

• Varianti Delta (varianti VUI-21APR-01, i njohur gjithashtu si B.1.617) u zbulua pėr herė tė parė nė Indi.
Pėrfshin njė numėr mutacionesh, mes tė cilave: E484Q, L452R dhe P681R,  ka 40 deri nė 60% transmetueshmėri mė tė lartė se varianti Alfa dhe shoqėrohet me njė rrezik relativisht mė tė lartė tė infeksionit te tė pavaksinuarit ose pjesėrisht tė vaksinuarit.
Po zhvillohen hulumtime tė thelluara, nė bashkėpunim me partnerėt ndėrkombėtarė, pėr tė kuptuar mė mirė ndikimin e mutacioneve nė sjelljen e virusit dhe pėr t'u siguruar qė po bėhen tė gjitha ndėrhyrjet e duhura nė shėndetin publik.

A janė vaksinat efektive kundėr varianteve tė koronavirusit tė ri?

Tė dhėnat e para konfirmojnė se tė gjitha vaksinat e disponueshme aktualisht nė Itali janė efektive kundėr variantit Alfa tė koronavirusit tė ri (varianti VOC 202012/01, i njohur gjithashtu si B.1.1.7).
Ka dėshmi se ata qė kanė marrė vetėm dozėn e parė tė njė vaksine (e cila pėrfshin dhėnien e dy dozave pėr tė pėrfunduar ciklin e vaksinimit), janė mė pak tė mbrojtur nga infektimi me variantin Delta, krahasuar me variantet e tjera, pavarėsisht llojit tė vaksinės sė administruar.
Pėrfundimi i ciklit tė vaksinimit, nga ana tjetėr, siguron mbrojtje kundėr variantit Delta pothuajse tė barasvlershme me atė tė vėrejtur kundėr variantit Alfa.

Blerina Ēizmja

Burimi:
Ministria italiane e Shėndetėsisė

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D