Covid-19, sa efektive ėshtė doza e tretė nė mbrojtjen kundėr infeksionit?

| 27 Tetor 2021 |

Covid-19, sa efektive ėshtė doza e tretė nė mbrojtjen kundėr infeksionit?

Njė studim italian ka verifikuar efektivitetin e vaksinave kundėr Sars-CoV-2 dhe nėse administrimi i njė doze tė tretė mund tė japė njė efikasitet mė tė madh mbrojtės


Vaksinat kundėr Sars-CoV-2 janė tė sigurta dhe efektive dhe administrimi i njė doze tė tretė mund tė ofrojė efikasitet mė tė madh mbrojtės, sipas studimit tė kryer mbi 3,720 punonjės shėndetėsorė tė Fondacionit Irccs Policlinico San Matteo tė Pavia-s pėr tė hetuar, nė perspektivė, rrezikun e infeksionit Sars-CoV-2 nė subjektet e vaksinuar. Studimi, njė nga mė tė mėdhenjtė e realizuar deri mė sot, u botua nė revistėn "Nature Communications".

Rezultatet treguan efikasitetin e vaksinave nė mbrojtjen kundėr infeksionit Sars-CoV-2, i cili qėndron nė 83% nė popullatėn e pėrgjithshme tė punonjėsve shėndetėsorė dhe 93% nė punonjėsit shėndetėsorė qė kishin kontraktuar mė parė infeksionin. Nga 3,720 punonjės shėndetėsorė tė vaksinuar, vetėm 33 u infektuan me infeksion Sars-CoV-2, pra mė pak se 1%; 17 ishin simptomatikė dhe kishin simptoma tė lehta si rinitit, kollė dhe artralgji. Askush nuk kishte pneumoni ose nuk kishte nevojė pėr shtrimin nė spital.

Njė tjetėr fakt interesant ka tė bėjė me transmetimin e virusit: nga 33 operatorėt e San Matteos qė u infektuan, vetėm 2 prej tyre e transmetuan infeksionin te familjet e tyre. Tė dhėnat u krahasuan me njė grup prej 346 punonjėsish tė kujdesit shėndetėsor qė nuk e kishin marrė ende vaksinimin nė periudhėn midis janarit dhe prillit 2021. Nė kėtė kampion rezultatet ndryshojnė ndjeshėm dhe dėshmojnė pėr efektivitetin e vaksinimit kundėr Covid-19. Studiuesit dhe klinicistėt e San Matteo, nė fakt, kanė regjistruar njė shkallė mė tė lartė tė infeksionit (5.78%) dhe gjithashtu njė numėr mė tė madh tė subjekteve simptomatike. 85% kishin simptoma tė tilla si ethe, anosmi (humbje tė nuhatjes), ageuzi (humbje tė shijes) dhe 10% kėrkonin shtrimin nė spital pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė kushteve klinike.

"Numrat nuk kanė nevojė pėr komente tė mėtejshme - nėnvizojnė studiuesit e San Matteo. Rezultatet janė mė se ngushėlluese: ndikimi i vaksinimit ka anuluar ndjeshėm mundėsinė pėr t'u infektuar nė njė numėr tė madh. Ka pasur disa raste tė riinfektimit, por ėshtė nėn 1% tė operatorėve tė analizuar. Kjo pėrqindje ėshtė pėrgjysmuar pėr ata qė kanė pasur njė infeksion tė mėparshėm dhe kanė pėrfunduar kursin e vaksinimit. Kjo na tregon se mė shumė stimulime japin imunitet mė tė madh", pėrfundojnė studiuesit.

Pėr momentin, pėrforcuesi ofrohet pėr disa kategori:
- pacientėt mbi tė 80-at
- stafi dhe rezidentėt e ambienteve tė banimit pėr tė moshuarit
- praktikuesit e profesioneve shėndetėsore dhe operatorėt shėndetėsorė
- njerėz me dobėsi tė lartė tė motivuar nga patologji shoqėruese / paraekzistuese tė moshės 18 vjeē e lart
- personat e moshės 60 vjeē e lart me patologji shoqėruese.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D