Covid-19. Jetėgjatėsia sot nė Evropė, aq sa nė Luftėn e Dytė Botėrore

| 12 Tetor 2021 |

Covid-19. Jetėgjatėsia sot nė Evropė, aq sa nė Luftėn e Dytė Botėrore


Pandemia Covid-19 ka shkaktuar njė rėnie tė jetėgjatėsisė nė Evropėn Perėndimore qė nuk ėshtė parė qė nga Lufta e Dytė Botėrore dhe mė e madhe se ajo e vėrejtur nė periudhėn e shpėrbėrjes sė Bllokut Lindor nė vendet e Evropės Qendrore dhe Lindore. Kėshtu ka referuar njė studim i botuar nė International Journal of Epidemiology, kryer nga studiuesit e Oksfordit, tė drejtuar nga Ridhi Kashyap.

Ekspertėt mblodhėn tė dhėna nė 29 vende (pėrfshirė Evropėn, Shtetet e Bashkuara dhe Kilin) dhe zbuluan se jetėgjatėsia ra nė mėnyrė dramatike nė vitin 2020 nė 27 nga kėto vende, duke fshirė vitet e pėrparimeve sa i pėrket vdekshmėrisė. Ekspertėt panė qė gratė (nė 15 vende) dhe burrat (nė 10) kishin njė jetėgjatėsi mė tė shkurtėr nė 2020-tėn sesa nė 2015-tėn, kur kjo shifėr kishte rėnė tashmė nga njė sezon i rėndė gripi. "Pėr vendet e Evropės Perėndimore, si Spanja, Anglia dhe Uellsi, Italia, Belgjika dhe tė tjera, pėr herė tė fundit, rėnie tė tilla tė mėdha tė jetėgjatėsisė janė vėnė re vetėm nė njė vit, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore", shpjegojnė autorėt. "Meshkujt nė 11 vende kanė pėsuar humbje pėr mė shumė se njė vit. Pėr tė kuptuar mė mirė peshėn e kėtyre tė dhėnave, thjesht mendoni se kohėt e fundit, rritja e jetėgjatėsisė vazhdonte mesatarisht nė masėn e njė viti mė shumė, ēdo 5 vjet e gjysmė: "Kėto pėrparime janė fshirė fjalė pėr fjalė gjatė vitit 2020 nga Covid-19", shpjegojnė ekspertėt. Nė shumicėn e 29 vendeve, meshkujt panė njė rėnie mė tė madhe tė jetėgjatėsisė sesa femrat, veēanėrisht nė Shtetet e Bashkuara, ku burrat panė njė rėnie prej 2.2 vjetėsh nga nivelet e vitit 2019 dhe nė Lituani, me njė reduktim prej 1.7 vjetėsh.
"Rėnia e madhe e jetėgjatėsisė e vėrejtur nė Shtetet e Bashkuara mund tė shpjegohet pjesėrisht me rritjen e konsiderueshme tė vdekshmėrisė nė moshė pune tė vėrejtur nė vitin 2020. Megjithatė, ndėrsa nė Shtetet e Bashkuara rritja e vdekshmėrisė te njerėzit nėn 60 vjeē ka kontribuar nė mėnyrė mė tė konsiderueshme nė rėnien e jetėgjatėsisė, nė pjesėn mė tė madhe tė Evropės roli kryesor nė rritjen e vdekshmėrisė sigurisht qė kishte tė bėnte me grupmoshėn mbi 60 vjeē", shpjegon Kashyap-i.

Analiza e tė dhėnave zbuloi gjithashtu se nė shumicėn e rasteve, rėnia e jetėgjatėsisė i atribuohet drejtpėrdrejt Covid-19. "Ndėrsa ne e dimė se ka disa ēėshtje qė lidhen me numrin e vdekjeve nga COVID-19, tė tilla si testimi i papėrshtatshėm ose klasifikimi i gabuar, fakti qė rezultatet tona nxjerrin nė pah njė ndikim kaq tė madh qė i atribuohet drejtpėrdrejt Covid-19, tregon se ēfarė shoku shkatėrrues ka qenė kjo sėmundje nė shumė vende. Ne bėjmė thirrje urgjente pėr publikimin dhe disponueshmėrinė e tė dhėnave mė tė kategorizuara nga njė gamė mė e gjerė vendesh, pėrfshirė vendet me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme, pėr tė kuptuar mė mirė ndikimet e pandemisė nė nivel global", pėrfundojnė autorėt.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D