Gjatė vitit 2020, sėmundjet kardiake kanė shkaktuar mė shumė vdekje sesa Covidi. INSTAT: Vdekjet u rritėn me 25.8%

| 29 Shtator 2021 |

Gjatė vitit 2020, sėmundjet kardiake kanė shkaktuar mė shumė vdekje sesa Covidi. INSTAT: Vdekjet u rritėn me 25.8%


Tė dhėnat e INSTAT-it pėr vitin 2020 raportojnė se kanė humbur jetėn mesatarisht 3 vetė nė ditė pėr shkak tė Covid-19, ndėrkohė qė nga sėmundjet e zemrės, shifrat e humbjes sė jetėve kanė qenė disa herė mė tė larta.

Numri i vdekjeve tė raportuara nga INSTAT-i pėr vitin 2020 ėshtė 27 605 vetė, shifėr kjo qė pėsoi njė rritje me 25.8%, krahasuar me vitin paraardhės, duke u pėrllogaritur nė afro 970 vetė pėr 100 mijė banorė. Por ajo qė evidentohet nė tė dhėnat e INSTAT-it ėshtė se pothuajse gjysma e numrit tė vdekjeve ka si shkak sėmundjet e aparatit tė qarkullimit tė gjakut, 52.2% e numrit tė pėrgjithshėm.
Mė tė shpeshta janė humbjet e jetės pėr shkak tė sėmundjeve kronike tė zemrės tė cilat zėnė gati 33.1%, ndėrsa sėmundjet e enėve tė trurit zėnė 26.4% dhe sėmundjet ishemike tė zemrės zėnė 24%.

Por, duke i ndarė sipas gjinisė, duket se gjatė vitit 2020 kanė humbur jetėn pėr shkak tė problemeve kardiake mė shumė meshkuj. Nė raport me popullsinė janė shėnuar 464,2 femra dhe 552,5 meshkuj pėr ēdo 100 mijė banorė.
Nė fakt, pėr shkak tė pandemisė, tė sėmurėt kronikė i reduktuan kontrollet e tyre te mjeku kardiolog pėr shkak tė frikės pėr ta kontaktuar fizikisht, ndėrkohė qė u nevojitej tė ndryshonin mjekimet. E njėjta gjė ndodhi edhe me pacientė tė tjerė. Por, studime tė huaja po nxjerrin nė pah se Covidi ka lėnė pasoja afatgjata pikėrisht te pacientėt kardiakė, duke e pėrshpejtuar problematikėn e tyre.

                                                                                                                                                  Alma Demiraj

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D