Avantazhet e pėrdorimit tė ikonave emoji nė fushėn e mjekėsisė. Studimi nė Jama

| 28 Shtator 2021 |

Avantazhet e pėrdorimit tė ikonave emoji nė fushėn e mjekėsisė. Studimi nė Jama

Nga Francesca Notaro


Nė vitin 2010, emoji-t u futėn zyrtarisht nė leksikun global si pjesė e "Unicode", standardet kompjuterike tė cilave u pėrmbaheshin shumica e sistemeve tė pėrpunimit tė tekstit, dhe qė atėherė rreth 5 miliardė emoji pėrdoren ēdo ditė nė Facebook. Nga 3521 emoji tė pranishėm, vetėm 30 mund tė konsiderohen si tė rėndėsishėm pėr mjekėsinė, njė numėr i vogėl qė kufizon mundėsitė e komunikimit nė kėtė fushė.

Nė njė studim tė botuar nė Jama, "Emoji pėr komunitetin mjekėsor - sfidat dhe mundėsitė", studiuesit trajtojnė ēėshtjen duke gjurmuar historinė e fundit tė emoji -ve mjekėsore. Nė vitin 2015 tė parėt qė u prezantuan ishin shiringa dhe pilula, njė vit mė vonė, falė pėrpjekjeve pėr tė zgjeruar pėrfaqėsimin e profesioneve, u shtuan punonjėsi mashkull i shėndetėsisė dhe punonjėsja femėr. Nė vitin 2017, Apple shtoi emoji pėr tė pėrfaqėsuar mė mirė personat me aftėsi tė kufizuara, duke u partnerizuar me Kėshillin Amerikan tė tė Verbėrve, Fondacionin e Paralizės Cerebrale dhe Shoqatėn Kombėtare tė Shurdhėrve pėr tė prezantuar kallamin e bardhė, krahun mekanik, kėmbėn mekanike dhe aparatin e dėgjimit. Nė vitin 2019, u shtuan stetoskopi, pika e gjakut, kocka, dhėmbi dhe mikrobi (shpesh pėrdoret pėr tė pėrfaqėsuar viruset).

Nė vitin 2020, disa nga autorėt e studimit punuan me Shėrbimin shėndetėsor kombėtar tė Mbretėrisė pėr tė marrė miratimin e Unicode pėr zemrėn dhe mushkėritė anatomike. Nė vitin 2020, tė njėjtėt autorė gjithashtu propozuan 15 emoji tė tjerė: zorrė, kėmbė nė allci, stomak, shpinė, mėlēi, veshkė, pako pilulash, qese gjaku, qese intravenoze, skanim CT, peshore, kuti pilulash, EKG, paterica dhe gjak i bardhė.
"Fusha mjekėsore do tė pėrfitonte ndjeshėm nga pėrshkrimi i njė grupi mė tė plotė dhe koheziv tė emoji-ve" shkruajnė studiuesit. "Ne po kurojmė nė mėnyrė aktive njė grup tė tillė. Hapi tjetėr ėshtė qė komuniteti mjekėsor t'i pėrdorė mė mirė kėto emoji tė fituara me vėshtirėsi. Ėshtė tunduese pėr tė hedhur poshtė emojit si njė modė mijėvjeēare, ekuivalenti tekstual i njė gjėmimi adoleshentėsh, por emoji mund tė lehtėsojė komunikimin e simptomave dhe shqetėsimeve tė pacientit ose informacione tė tjera tė rėndėsishme klinikisht, mund tė pėrdoren si shėnime pėr udhėzimet e pacientit edhe mė shumė".

Me shpėrthimin e pandemisė, e cila ka detyruar njė pėrshpejtim tė telemjekėsisė, institucionet e industrisė kanė rekomanduar pėrdorimin e teknologjisė si njė mjet pėr tė siguruar kujdes tė sigurt pėr pacientėt, "rritja e qėndrueshme e telemjekėsisė nėnvizon mundėsinė qė komuniteti tė pėrshtatet nė njė botė gjithnjė e mė dixhitale" - pėrfundojnė studiuesit. Profesionistėt e kujdesit shėndetėsor qė komunikojnė me pacientėt pėrmes mesazheve nė internet mund tė jenė nė gjendje tė pėrdorin emoji pėr tė pėrcjellė simptoma dhe pėr tė ndihmuar pacientėt tė kuptojnė gjendjen dhe udhėzimet e tyre pėrmes njohjes dhe jo rikujtesės.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D