Higjiena e duhur orale mund tė zvogėlojė rrezikun e diabetit

| 21 Shtator 2021 |

Higjiena e duhur orale mund tė zvogėlojė rrezikun e diabetit


Njė studim korean sugjeron qė higjiena orale ėshtė njė faktor kryesor nė rrezikun e shfaqjes sė diabetit. Sipas autorėve, me nė krye Yoonkyung Chang, larja e shpeshtė e dhėmbėve mund tė jetė njė faktor lehtėsues pėr rrezikun e diabetit tė ri ndėrsa sėmundja periodontale dhe rritja e numrit tė dhėmbėve mungues do tė ishin faktorė qė do tė rrisin rrezikun e lartpėrmendur. "Pėrmirėsimi i higjienės orale mund tė shoqėrohet me njė rrezik tė zvogėluar tė shfaqjes sė diabetit tė ri", shkruajnė autorėt nė artikullin e botuar nė Diabetologia.

Lidhja ndėrmjet diabetit tė ri, sėmundjes periodontale dhe higjenės sė dobėt orale ėshtė hipotezuar nga studiuesit pasi sė bashku ato mund tė shkaktojnė bakteremi tė pėrkohshme dhe inflamacion sistemik. "Inflamacioni luan njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e diabetit, njė problem serioz global i shėndetit", shpjegojnė ata. Studimi analizoi tė dhėnat nga Sistemi Kombėtar i Sigurimeve Shėndetėsore Koreane-Grupi i Shqyrtimit tė Shėndetit tė gati 190,000 individėve tė cilėt vetė-raportuan sjelljet e tyre tė higjienės orale, tė tilla si shpeshtėsia e larjes, vizitave dhe pastrimit tė dhėmbėve. Gjatė njė ndjekjeje mesatare prej 10 vjetėsh, 31,545 pjesėmarrės zhvilluan diabet, me njė normė ngjarjeje prej 16.1%.
Kjo normė ishte 17.2% tek personat me sėmundje periodontale dhe 15.8% tek ata pa kėtė sėmundje.

Sėmundja periodontale mbeti e lidhur pozitivisht me paraqitjen e diabetit tė ri, edhe pas rregullimit pėr faktorė tė shumtė ngatėrrues, edhe shkalla e ngjarjeve u rrit nga 15.4% pėr njė dhėmb tė humbur nė 21.4% pėr 15 ose mė shumė dhėmbė mungues. Pėr mė tepėr, rreziku i shfaqjes sė diabetit tė ri ishte dukshėm mė i ulėt me larjen e dhėmbėve tė paktėn 3 herė nė ditė nė krahasim me 0-1 herė. Sė fundi, lidhja e sėmundjes periodontale me diabetin ishte mė e fortė tek njerėzit e moshės 51 vjeē dhe mė tė rinj sesa nė ata tė moshės 52 vjeē e lart.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D