Zhvillohet vaksina nė formė spray nazal kundėr Covid 19. Rezultate tė mira paraklinike

| 20 Shtator 2021 |

Zhvillohet vaksina nė formė spray nazal kundėr Covid 19. Rezultate tė mira paraklinike

Nga Cristoforo Zervos


Njė vaksinė e re qė pėrfshin administrimin me inhalim, ka pasur rezultate tė mira nė testet paraklinike. Vaksina e zhvilluar nė Francė, pėrbėhet nga proteina kunj dhe mund tė tregtohet nė vitin 2023. Veēantia e saj ėshtė se administrimi bėhet me inhalim dhe jo me injektim. Pėr momentin, vaksina ėshtė testuar vetėm te kafshėt dhe ėshtė zhvilluar nga BIOMAP (Instituti Kombėtar i Kėrkimeve pėr Bujqėsinė, Ushqimin dhe Mjedisin/INRAE), sė bashku me Universitetin Tours. Vaksina pėrbėhet nga proteina kunj dhe nga proteinat virale jo-mutante dhe duhet tė jetė mbrojtėse, pavarėsisht nga mutacionet virale dhe shtami qarkullues i coronavirusit.

Studiuesit raportuan rezultate tė mira nė testet paraklinike: "Dy administrime nazale, me distancė prej tre javėsh, shkaktojnė njė pėrgjigje tė fortė imune tė antitrupave - veēanėrisht nė imunoglobulinat A tė mukozės, tė cilat janė efektive nė variante tė ndryshme tė Sars-CoV-2 dhe qelizore, nė zgavrat e hundės dhe nė mushkėri". Efektiviteti mbrojtės u testua edhe pėrsa i pėrket mbijetesės dhe mungesės sė shenjave klinike. Nė fakt, pas vaksinimit, 100% e kafshėve tė cilave iu administrua vaksina, mbijetuan pa zhvilluar ndonjė shenjė klinike si probleme me frymėmarrjen, rėnie nė peshė etj., ndryshe nga grupi i kafshėve tė pavaksinuara.

Sė fundi, vaksina u testua edhe pėrsa i pėrket ngjitshmėrisė te brejtėsi sirian, qė riprodhon patofiziologjinė njerėzore tė Covid-19, me rezultate tė qarta, sipas studiuesve: "Kafshėt e infektuara tė vaksinuara nuk treguan ndonjė ngarkesė virale pulmonare dhe nazale tė zbulueshme, ndryshe nga tė infektuarat e pavaksinuara. Kėto rezultate tregojnė njė eliminim total tė transmetueshmėrisė midis individėve". Studiuesit shtojnė se kjo vaksinė mund tė shėrbejė gjithashtu si njė nxitės nė popullatėn tashmė tė vaksinuar, nė mėnyrė qė tė shmanget transmetimi i sėmundjes".
BIOMAP-i do ta nisė fazėn e prodhimit nė vjeshtė, me synimin pėr njė fazė klinike nė gjysmėn e dytė tė vitit 2022.

Burimi: doktor33.alPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Shumė interesant ( 1 votim / mesatar 4 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D