Covid-19 dhe varianti Delta. Tė infektuarit e vaksinuar, kanė tė njėjtėn ngarkesė virale, me ata tė pavaksinuar

| 5 Gusht 2021 |

Covid-19 dhe varianti Delta. Tė infektuarit e vaksinuar, kanė tė njėjtėn ngarkesė virale, me ata tė pavaksinuar


Pėrhapja e variantit Delta kėrcėnon strategjitė e vaksinimit qė synojnė imunitetin e tufės kundėr Sars-cov-2. Nė fakt, e njėjta ngarkesė virale u zbulua midis tė vaksinuarve dhe tė pavaksinuarve qė zhvillojnė infeksionin. Kjo theksohet nga njė artikull i botuar nė British Medical Journal (BMJ), i cili publikon tė dhėnat qė dolėn nga njė shpėrthim i kohėve tė fundit nė Masaēusets. Nė thelb, vaksinimi, ndonėse mbetet shumė mbrojtės, mund tė mos jetė i mjaftueshėm pėr tė ndalur pėrhapjen e variantit Delta.

Testet e kryera nė periudhėn 3-17 korrik midis banorėve tė Masaēusetsit gjatė njė shpėrthimi nė Provinctaun, zonė e njohur pushimesh nė Shtetet e Bashkuara, zbuluan se 75 pėr qind e njerėzve tė infektuar ishin plotėsisht tė vaksinuar. "Mes tė vaksinuarve me infeksion, vėshtirėsia e zbulimit tė virusit nė tamponėt nazalė (vlera e pragut tė ciklit) ishte pothuajse identike me atė tė parė te tė pavaksinuarit. Ky zbulim sugjeron qė tė dyja grupet kanė tė njėjtėn ngarkesė virale dhe tė njėjtėn mundėsi pėr tė infektuar, kanė paralajmėruar Qendrat Amerikane pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve (CDC). "Gjetjet mbėshtesin pretendimet se njerėzit e vaksinuar po luajnė njė rol nė valėn verore tė infeksioneve nga varianti Delta dhe e kanė shtyrė CDC-nė tė kthehet nė rekomandimin qė njerėzit e vaksinuar tė mbajnė maska nė ambientet e brendshme. Por ata konfirmojnė se vaksina vazhdon tė ofrojė mbrojtje tė fortė kundėr sėmundjeve tė rėnda: Nga 346 njerėzit e vaksinuar qė rezultuan pozitivė nė shpėrthimin e Provinctaun, 79% ishin simptomatikė dhe testi i gjenomit tė mostrės sugjeroi qė 90% kishin variantin Delta. Katėr u shtruan nė spital dhe asnjė nuk vdiq.

Disa ditė mė parė, profesori Anthony Fauci, konsulent imunolog i presidentit amerikan Joe Biden, paralajmėroi se varianti Delta mund tė shkaktojė tė njėjtin nivel virusi te pozitivėt, qofshin tė vaksinuar apo tė pavaksinuar. Disa tė dhėna nga rezultatet e testit tė ngarkesės virale ishin marrė paraprakisht nga "VVashington Post", e cila ditėt e fundit u konsultua me epidemiologėt e njohur pėr kėtė. "Kur mbarova sė lexuari isha shumė mė i shqetėsuar sesa kur fillova", tha Robert VVachter, president i Departamentit tė Mjekėsisė nė Universitetin e Kalifornisė nė San Francisko.

"Nė njė kuptim, komentoi Jeffrey Shaman (epidemiolog nė Universitetin Columbia), vaksinimi tani ka tė bėjė me mbrojtjen personale, mbrojtjen nga sėmundjet serioze. Imuniteti i tufės nuk ėshtė i rėndėsishėm pasi po shohim dėshmi tė shumta tė infeksioneve edhe te tė vaksinuarit".

"Megjithėse virusi nuk pėrfshinte shtrimin nė spital nė shumicėn e vaksinuesve tė infektuar, duke treguar se vaksina funksionon nė mėnyrė tė rėndėsishme, ky studim, tha Andrevv Noymer (epidemiolog nė Universitetin e Kalifornisė nė Irvin), tregon se imuniteti i tufės shndėrrohet mė shumė nė njė mirazh sesa nė njė oaz". Ndėrsa drejtoresha e Qendrave pėr Kontrollin e Sėmundjeve (CDC), Rochelle VValensky, tha nė njė deklaratė: "Ky zbulim ėshtė shqetėsues dhe ka qenė njė faktor qė ka ēuar nė udhėzimet e reja qė rekomandojnė pėrdorimin e maskave nė ambiente tė mbyllura edhe nga njerėzit e vaksinuar".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D