Ndikimi i vajit nė shėndetin oral

| 3 Gusht 2021 |

Ndikimi i vajit nė shėndetin oral


Vajrat ushqimorė mund tė jenė tė dobishėm nė parandalimin oral falė vetive tė tyre bioadezive dhe hidrofobe. Nė dhjetėvjeēarin e fundit i ėshtė dhėnė gjithnjė e mė shumė vėmendje parandalimit dhe higjienės orale por, kjo pavarėsisht, kariesit dhe sidomos sėmundjeve parodontale mbeten ende dy sfida tė hapura. Nga kjo pikėpamje lipidet mund tė japin njė ndihmė tė vlefshme duke parandaluar ngjitjen e baktereve tek indet orale dhe duke mbrojtur indet e forta nga sulmi i acideve. Nė nivel eksperimental ekzistojnė tashme pohime tė shumta edhe in vivo: pėr shembull, materialet dentare me sipėrfaqe hidrofobe reduktojnė formimin e biofilmit bakterial. Njė e dhėnė qė ka shėnuar edhe nevojėn pėr studimin e mė shumė lipideve tė pėshtymės, sepse mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė predispozitėn individuale edhe patologjitė orale mė tė zakonshme. E njėjta nevojė ekziston edhe tek funksioni qė kryhet nga lipidet nė brendėsi tė filmit qė depozitohet nė sipėrfaqet orale.


Ndėr tė dhėnat eksperimentale tė marra deri mė tani njė nga mė tė rėndėsishmet i pėrket aftėsisė sė disa acideve yndyrore pėr tė frenuar ngjitjen bakteriale tek smalti dhe lidhjen ndėrmjet pėrmbajtjes lipidike tė dietės dhe pėrbėrjes sė acideve yndyrore tė smaltit. Gjithmonė nė nivel eksperimental ėshtė parė tek njė model i njė kafshe qė me shtimin e vajit tė kikirikut dhe njė diete kariogjenike zvogėlohet fillimi i kariesit. Shumė interesante ėshtė edhe aftėsia e pėrgjithshme e vajit tė ullirit qė mbron smaltin nga gėrryerja; kjo ėshtė treguar in vitro tek dhėmbėt e hequr dhe ka zbuluar diēka interesante: emulsioni i vajit tė ullirit me 2% mbron dhėmbėt por jo vaji i ullirit i pastėr.

Si konkluzion nga kjo e dhėnė ėshtė rezultati i njė kėrkimi tjetėr tek i cili heqja e lipideve nga smalti rrit efektin gėrryes tė njė solucioni eksperimental. Mekanizmat nė bazė tė kėtyre efekteve pozitive janė ende tė gjitha pėr t'u zbuluar; pėr momentin janė disa hipoteza mes tė cilave ajo e saponifikimit. Nė praktikė, hidroliza alkaline e lipideve mund tė shpjegojė efektin mbrojtės.


Pėrballė kėtyre tė dhėnave eksperimentale ėshtė pėr fat tė keq numri i pakėt i tė dhėnave klinike dhe disa tė dhėna kontradiktore qė dalin nga studimet e pakta in vivo; nuk ėshtė akoma e qartė, pėr shembull, nėse vajrat integrohen nė filmin bakterial qė mbulon indet orale ose nėse pėrmbahet nė sipėrfaqe. Ndėrkohė, vazhdon pa pakėsuar kėrkimet klinike tek efektet mbrojtėse tė vajrave thelbėsor mė origjina nga mė tė ndryshme: nga ajo e limonit tek ajo e Nigella sativa (antiflogjistike) duke arritur deri tek Copaifera officinalis (antibakterial).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D