Vaksinat anti-Covid. AIFA: Pėrditėsime mbi rreziqet dhe kundėrindikacionet

| 26 Korrik 2021 |

Vaksinat anti-Covid. AIFA: Pėrditėsime mbi rreziqet dhe kundėrindikacionet


Duke iu referuar shėnimeve tė mėparshme informative, Agjencia Italiane e Barnave ka publikuar disa pėrditėsime mbi kundėrindikacionet dhe rreziqet e vaksinave: Janssen (Johnson & Johnson), Comirnaty (Pfizer) dhe Spikevax (Moderna), pėrditėsime tė dala nga vlerėsimet e vazhdueshme. Nė veēanti, AIFA nxjerr nė pah disa ēėshtje kryesore tė pėrditėsimeve mbi kundėrindikacionet te subjektet me sindromėn e mėparshme tė rrjedhjes kapilare dhe mbi sindromėn trombotike trombocitopenike, pas vaksinimit me vaksinėn Janssen.

Sindroma e rrjedhjes kapilare (CLS):

- Raste shumė tė rralla tė sindromės sė rrjedhjes kapilare (CLS), nė disa raste me rezultat fatal, janė raportuar nė ditėt e para pas vaksinimit me vaksinėn Covid-19 Janssen. Nė tė paktėn njė rast ėshtė raportuar njė histori klinike e CLS-sė.
- Vaksina Covid-19 Janssen aktualisht ėshtė kundėrindikuar nė subjektet qė kanė shfaqur mė parė episode tė CLS-sė.
- CLS-ja karakterizohet nga episode akute tė edemės qė prek kryesisht gjymtyrėt, hipotensionin, hemokoncentrimin dhe hipoalbumineminė. Pacientėt me njė episod akut tė CLS-sė pas vaksinimit kėrkojnė diagnostikim dhe trajtim tė shpejtė. Zakonisht, kėrkohet terapi intensive mbėshtetėse.

Sindroma trombotike trombocitopenike (TTS):

- Subjektet e diagnostikuara me trombocitopeni qė ndodhin brenda tre javėsh nga vaksinimi me vaksinėn Covid-19 Janssen, duhet tė vlerėsohen nė mėnyrė aktive pėr shenja tė trombozės. Po ashtu, individėt qė shfaqin trombozė brenda tre javėsh nga vaksinimi, duhet tė vlerėsohen pėr trombocitopeni.
- TTS-ja kėrkon menaxhim tė specializuar klinik. Profesionistėt e kujdesit shėndetėsor duhet tė konsultohen me udhėzimet e zbatueshme dhe/ose specialistėt (p.sh. hematologėt, specialistėt e koagulimit) pėr tė diagnostikuar dhe trajtuar kėtė gjendje klinike.

Pėrditėsime tė mėtejshme

Pėrditėsimet e mėtejshme kanė tė bėjnė me vlerėsimin e rrezikut tė shfaqjes sė miokarditit dhe perikarditit pas vaksinimit me vaksinat anti-COVID-19 me mARN, Comirnaty dhe Spikevax.
- Pas vaksinimit me vaksinat COVID-19 mARN Comirnaty dhe Spikevax janė vėrejtur raste shumė tė rralla tė miokarditit dhe perikarditit.
- Rastet kanė ndodhur kryesisht nė 14 ditėt pas vaksinimit, mė shpesh pas dozės sė dytė dhe te meshkujt e rinj.
- Tė dhėnat e disponueshme sugjerojnė se ecuria e miokarditit dhe perikarditit pas vaksinimit nuk ndryshon nga ajo e miokarditit ose perikarditit nė pėrgjithėsi.
- Profesionistėt e shėndetėsisė duhet t'iu kushtojnė vėmendje shenjave dhe simptomave tė miokarditit dhe perikarditit.
- Profesionistėt e shėndetėsisė duhet tė udhėzojnė individėt e vaksinuar qė t'i drejtohen menjėherė mjekut, nėse shfaqin simptoma qė sugjerojnė pėr miokardit ose perikardit, tė tilla si dhimbje gjoksi, gulēim ose palpitacione pas vaksinimit.

Burimi:doktor33.alPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D