Epidemiologu Ilir Alimehmeti kundėr vaksinimit tė fėmijėve mbi 12 vjeē

| 21 Korrik 2021 |

Epidemiologu Ilir Alimehmeti kundėr vaksinimit tė fėmijėve mbi 12 vjeē


Komiteti Teknik i Imunizimit po diskuton vaksinimin e fėmijėve nė Shqipėri. Disa prej anėtarėve, si prof. Dr. Genc Sulcebe ėshtė pro vaksinimit, madje sipas tij, ky proces duhet tė nisė para vitit tė ri akademik, por ka ndėrmjet tyre qė nuk janė dakord me fillimin e procesit tė vaksinimit te fėmijėt. Prof. Silva Bino insiston nė vaksinimin e adoleshentėve dhe tė rinjve. Ndėrsa epidemiologu Ilir Alimehmeti, i cili nuk ėshtė anėtar i Komitetit tė Imunizimit thotė se fėmijėt nuk kanė pėrse tė vaksinohen pasi risku tek ata ėshtė i ulėt dhe numri i fataliteteve ka qenė i pakonsiderueshėm. Anėtarė tė Komitetit tė Imunizimit e argumentojnė vaksinimin e fėmijėve me riskun qė mbartin ata pėr t'ua transmetuar virusin sidomos personave tė pavaksinuar.

Por nė fakt, sa zgjat imuniteti i krijuar nga vaksina? Dhe, a duhet njė dozė e tretė e vaksinės?

"Kėsaj pyetjeje duan t'i japin pėrgjigje shumė vetė. Kjo e dhėnė nuk ėshtė gjetur, nuk duket e nevojshme doza e tretė. Nė Izrael, personat qė po riinfektohen nuk kanė shfaqur simptoma tė rėnda. Duhet diskutuar vaksina kineze, duhet pritur studimi", shprehet epidemiologu Mehmeti.

Vende si Italia dhe SHBA-ja po vaksinojnė edhe fėmijė tė moshės mbi 12 vjeē. Pėr fėmijėt kanė marrė miratimin vaksina Pfizer dhe Moderna, ndėrkohė qė edhe nė Kinė ėshtė miratuar vaksina Sinovac nga enti i saj rregullator.

Alma Demiraj

Burimi: doktor33.alPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D