Edentulizmi shoqėrohet me njė rrezik nė rritje pėr dėmtim konjitiv dhe demencė


|

| 15 Korrik 2021 |

Edentulizmi shoqėrohet me njė rrezik nė rritje pėr dėmtim konjitiv dhe demencėSipas njė studimi tė botuar nė JAMDA: The Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine, humbja e dhėmbėve ėshtė njė faktor rreziku pėr dėmtimin konjitiv dhe demencėn. Sipas autorėve, me secilin dhėmb tė humbur rreziku i dėmtimit konjitiv rritet, pėr tė moshuarit me proteza ata sugjerojnė qė trajtimi nė kohė i edentulizmit mund tė mbrojė sferėn konjitive. "Duke pasur parasysh numrin e madh tė njerėzve tė diagnostikuar me demencė dhe potencialin pėr tė pėrmirėsuar shėndetin oral gjatė jetės, ėshtė e rėndėsishme tė kuptojmė arsyet pėr njė lidhje tė mundshme midis shėndetit tė dobėt oral dhe rėnies konjitive", thotė Bei Wu, profesor i shėndetit global nė Kolegjin e Infermierisė NYU Rory Meyers si dhe koordinator i studimit, i cili sė bashku me kolegėt kanė kryer njė meta-analizė duke pėrdorur 14 studime gjatėsore mbi humbjen e dhėmbėve dhe dėmtimin konjitiv pėr njė total prej 34,074 tė rriturve duke pėrfshirė edhe 4,689 raste tė dėmtimit tė funksionit konjitiv.

Analiza zbuloi se tė rriturit edentulė krahasuar me ata jo edentulė kishin pėrkatėsisht 48% dhe 28% mė shumė mundėsi pėr tė zhvilluar dėmtime konjitive ose pėr t'u diagnostikuar me demencė. Sidoqoftė, tė rriturit pa dhėmbė dhe pa protezė kishin njė rrezik mė tė lartė tė dėmtimit konjitiv (23.8%) sesa ata me proteza (16.9%), megjithėse nėn-analiza tregoi se lidhja midis humbjes sė dhėmbit dhe dėmtimit konjitiv nuk ishte e rėndėsishme nė prani tė protezave dentare. Studiuesit gjithashtu pėrdorėn njė nėngrup prej 8 studimesh pėr tė pėrcaktuar nėse kishte njė lidhje "pėrgjigje tė dozės" midis humbjes sė dhėmbit dhe dėmtimit konjitiv- me fjalė tė tjera, dhėmbėt qė mungojnė lidhen me njė rrezik mė tė lartė tė rėnies konjitive. Dhe rezultatet konfirmuan se: secili dhėmb i humbur shoqėrohet me njė rritje tė gjasave tė dėmtimit konjitiv ose diagnostikimit tė demencės pėrkatėsisht prej 1.4% dhe 1.1%. "Kjo marrėdhėnie dozė-pėrgjigje midis numrit tė dhėmbėve qė mungojnė dhe rrezikut tė dėmtimit  tė funksionit njohės forcon lidhjen midis edentulizmit dhe dėmtimit konjitiv, duke nėnvizuar edhe njė herė rėndėsinė e shėndetit tė mirė oral dhe rolin e tij nė ruajtjen e funksionit konjitiv", komenton Bei.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D