Covid-19. Vaksina mbron nga infeksionet, shtrimet nė spital dhe vdekjet

| 13 Korrik 2021 |

Covid-19. Vaksina mbron nga infeksionet, shtrimet nė spital dhe vdekjet

Instituti i Lartė i Shėndetit nė Itali saktėson dhe sjell disa tė dhėna. Brusaferro: vaksinat qė kemi nė dispozicion janė jashtėzakonisht tė efektshme nė parandalimin e formave mė tė rėnda tė sėmundjes, nėse pėrfundohet cikli i vaksinimit


Vaksina kundėr Covid-19, nėse plotėsohen dozat e pėrshkruara, ėshtė afėrsisht 80% efektive nė mbrojtjen kundėr infeksionit dhe deri nė 100% kundėr efekteve mė serioze tė sėmundjes, pėr tė gjitha grupmoshat.

Kjo demonstrohet nga tė dhėnat e regjistrit kombėtar tė vaksinave (AVM) tė pėrpunuara nga Instituti Kombėtar i Shėndetit nė Itali dhe mbikėqyrja e integruar e rasteve tė infeksionit tė virusit SARS-CoV-2 qė lidhen me periudhėn midis 21 qershorit dhe 4 korrikut.

Nė pėrpunim, u ekzaminua statusi i vaksinimit tė tė infektuarve, tė shtruarve nė spital dhe tė vdekurve nga Sars-Cov-2 dhe efikasiteti i vaksinės u llogarit veēmas pėr katėr grupmosha, 12-39, 40-59, 60-79 dhe mbi 80 vjeē.

• Pėr sa i pėrket infeksionit, kursi i plotė i vaksinimeve ka njė efektivitet ndėrmjet 79.8% dhe 81.5%, nė varėsi tė grupmoshės.
• Pėr shtrimet nė spital tė zakonshėm, efektiviteti varion nga 91.0% nė 97.4% me vlerėn mė tė lartė nė intervalin 40-59 vjeēar.
• Pėr tė shtruarit nė terapi intensive, efikasiteti ėshtė 100% nė dy grupet mė tė reja (d.m.th. nė periudhėn e konsideruar nuk ka pasur pranime nė terapi intensive) dhe pak bie nė 96.9% nė mbi 80-tat.
• Pėr sa i pėrket vdekjeve, efektiviteti ėshtė pėrsėri 100% nė dy grupet mė tė reja, ndėrsa bie nė 98.7% nė ato 60-79 (2 vdekje mes tė vaksinuarve kundrejt 78 tė pavaksinuarve) dhe 97.2% nė mbi 80 (15 vdekje nė vaksinime dhe 62 nė tė pavaksinuar.

"Kėto tė dhėna, tė cilat konfirmojnė ato tė studimeve tė ndryshme ndėrkombėtare, tregojnė se vaksinat qė kemi nė dispozicion janė jashtėzakonisht efektive nė parandalimin e formave mė tė rėnda tė sėmundjes, nėse ka pėrfunduar cikli i vaksinimit, ndėrsa ato kanė njė efektshmėri tė mirė nė parandalimin e infeksioneve - komenton presidenti i ISS Silvio Brusaferro. Prandaj ėshtė e nevojshme tė pėrshpejtohet fushata e vaksinimit sa mė shumė qė tė jetė e mundur, dhe nė tė njėjtėn kohė tė ruhen distancat dhe masat e mbrojtjes tė vendosura nga ekspertėt derisa tė arrihet mbulimi i mjaftueshėm".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D