COVID-19. EMA: me dy doza tė vaksinave tė miratuara nė BE, ofrohet mbrojtje nga varianti Delta

| 6 Korrik 2021 |

COVID-19. EMA: me dy doza tė vaksinave tė miratuara nė BE, ofrohet mbrojtje nga varianti Delta


Me dy doza tė katėr vaksinave tė miratuara nė Evropė, arrihet mbrojtja ndaj variantit Delta tė Sars-Cov2. Gjatė njė konference pėr shtyp, Marco Cavaleri ka thėnė se kėtė e vėrtetojnė tė dhėnat "siguruese" nė dispozicion tė Agjencisė Evropiane tė Barnave.

"Tė dhėnat tona tregojnė se dy doza tė tė katėr vaksinave tė aprovuara mbrojnė nga varianti Delta dhe kėto tė dhėna janė siguruese. Ėshtė e rėndėsishme tė vazhdohet vaksinimi, duke treguar vėmendje tė veēantė pėr njerėzit mė tė brishtė e tė moshuarit dhe pėr t'u siguruar qė ata ta pėrfundojnė ciklin e vaksinimit sa mė shpejt tė jetė e mundur, pėr t'u mbrojtur nga pėrhapja e mėtejshme e variantit Delta", tha Cavaleri. "Pėrshpejtimi i vaksinimit dhe ruajtja e masave tė sigurisė janė ende mjete thelbėsore pėr tė luftuar Covid-in. EMA u ka kėrkuar tė gjithė zhvilluesve tė vaksinave qė tė hetojnė mbrojtjen e ofruar prej tyre kundėr varianteve tė reja tė viruseve".

Edhe nė tė ashtuquajturin vaksinim heterolog "tė dhėnat paraprake tė studimeve nė Spanjė dhe Gjermani tregojnė njė pėrgjigje tė mirė imunitare dhe asnjė problem sigurie. Strategjia e vaksinimit heterolog ka provuar nė mėnyrė historike se ka qenė e suksesshme, ėshtė pėrdorur pėr vaksinat e tjera dhe ka njė arsyetim tė fortė shkencor", tha ai, por shtoi: "Aktualisht, EMA nuk ėshtė nė gjendje tė ofrojė njė rekomandim pėrfundimtar mbi pėrdorimin e vaksinave anti-Covid pėr tė dyja dozat".

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D